motoGP 2015

Sepang: 3η μέρα Ο Marquez ταχύτερος όλων! – Αποτελέσματα – Φωτογραφίες

Ο Marc Marquez έκανε τον ταχύτερο χρόνο της 3ης ημέρας αλλά και συνολικά του τριήμερου στο επίσημο Sepang 1 με χρόνο 1’58.867s , καθώς ο ρυθμός αυξήθηκε το πρωί της Παρασκευής, με τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή, αλλά και πολλούς από τους αντιπάλους του, να κάνουν προσομοιώσεις αγώνα  την τελευταία μέρα δοκιμών στην Μαλαισία.

sepang1-hrc-2015_09

Οι πρώτες πρωινές ώρες της δράσης την Παρασκευή είχε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες που ευνοούσε τους αναβάτες για καλούς χρόνους και σε συνδυασμό με τα φρέσκα ελαστικά,  οι περισσότεροι  αναβάτες έκαναν τους καλύτερους  γύρους τους της δοκιμής όλου του τριήμερου που μπορείτε να δείτε τους σημερινούς χρόνους είναι και οι ταχύτεροι με τους συνδυαστικούς του τριήμερου.

93marquez_16261399628_0345113c51_o_original

Ο Marquez ήταν ο αναβάτης που ξεχώρισε και πάλι κάνοντας το εκπληκτικό 1’58.867s , χρόνο καλύτερο από το δικό του ρεκόρ 1’59.791s  που έκανε στην pole position το 2014 !

Ο Dani Pedrosa  με μόλις 0.139s πίσω από τον ομόσταυλό του έκανε τον  το δεύτερο ταχύτερο  χρόνο. Και οι δύο αναβάτες της Honda έκαναν  προσομοίωση αγώνα αργότερα μέσα στην ημέρα, με τον Pedrosa ιδιαίτερα εντυπωσιακό καθώς σημείωσε δέκα συνεχόμενες γύρους κάτω από το φράγμα 2’01.

sepang1-hrc-2015_10

Ο Andrea Iannone της Ducati ολοκλήρωσε τις  δοκιμές στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης με την GP14.3 – δηλαδή την περσινή μοτοσυκλέτα – με 0.521s πίσω από τον Marquez, αλλά και μισό δευτερόλεπτο μπροστά από τον συμπατριώτη του και ομόσταυλό του Andrea Dovizioso που ήταν έβδομος συνολικά. Το ζευγάρι της Ducati θα έχει την νέα μοτοσικλέτα GP15 στην δοκιμή Sepang 2 πριν από το τέλος του μήνα.

_mg4_0146_slideshow_169

Στο στρατόπεδο της Movistar Yamaha MotoGP  ο Valentino Rossi τερμάτισε μόλις πάνω από μισό δευτερόλεπτο πίσω από Marquez στην τέταρτη θέση συνολικά, μαζί με τον ομόσταυλό  Jorge Lorenzo με + 0.757s επίσης στην πρώτη πεντάδα.

46rossiyfr3_originalΟ Lorenzo έκανε αργότερα ένα σταθερά γρήγορο γυρολόγιο στην προσομοίωση αγώνα και ήταν πολύ κοντά στο ρυθμό του Pedrosa και παραδέχθηκε ότι έχει εντυπωσιαστεί από την πρόοδο της Honda!
Ο  Rossi έκανε επίσης μια μεγάλη προσομοίωση αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει σταθερά γρήγορους χρόνους όπως του Lorenzo και  το δίδυμο της Repsol Honda. Ο Ιταλικός δοκίμασε κάποια ηλεκτρονικά και χρησιμοποίησε ένα νέο ψαλίδι, και έκανε προσαρμογή στην χαρτογράφηση του κινητήρα του κατά τη διάρκεια της προσομοίωσης.

99lorenzoyfr2_original

Στην έκτη θέση στη γενική κατάταξη ήταν ο Pol Espargaro με + 0.984s, ο οποίος είχε μια πτώση χωρίς σημαντικές επιπτώσεις το πρωί της Παρασκευής – ήταν  η τρίτη πτώση  του σε τρεις ημέρες. Ο Bradley Smith οδηγούσε με έναν τραυματισμό στον αστράγαλο που υπέστη πρόσφατα σε ιδιωτική προπόνηση. Ο Άγγλος ήταν ένατος ταχύτερος στην γενική κατάταξη με 1.517s πίσω από τον Marquez.

44espargaro_m4g_2079_original

Ο Stefan Bradl (Forward Racing Team) τερμάτισε ως ο κορυφαίος Open αναβάτης και στην όγδοη θέση στην γενική κατάταξη και είναι ικανοποιημένοι με την απόδοσή του σε αυτή τη δοκιμή, και περιμένει να γίνει μια αναβάθμιση του κινητήρα πριν από την έναρξη της σεζόν. Ο ομόσταυλός του Loris Baz τερμάτισε στην 19η θέση.

Το τεστ της Sepang 1 είχε καλή εξέλιξη για το ζευγάρι της Team Suzuki MotoGP,  του Aleix Espargaro και Maverick Viñales. Η ιαπωνική μάρκα εργάζεται για την αξιοπιστία του κινητήρα, αλλά και την ανάπτυξη του πλαισίου τους. Ο Espargaro έφερε την Suzuki στην 10η θέση στη γενική κατάταξη κάτι που σίγουρα χαροποίησε την ομάδα.
Ο Ισπανός βελτιώθηκε κατά σχεδόν δύο δευτερόλεπτα από την πρώτη μέρα, και μένοντας 1.619s πίσω από την κορυφή!

_mg4_0010_slideshow_169

Ο Maverick Viñales απέκτησε την εμπιστοσύνη και το ρυθμό του για το GSX-RR που κατά τη διάρκεια των τριών ημερών βελτίωσε πάνω από δύο δευτερόλεπτα το χρόνο του και πήρε τον τίτλο του καλύτερου rookie στο πρώτο τεστ της σεζόν κερδίζοντας την 12η θέση στην γενική κατάταξη!

Στην CWM LCR Honda, ο Cal Crutchlow ήταν 11ος στην γενική κατάταξη, προσπαθώντας να βρει τις κατάλληλες  ρυθμίσεις στην RC213V του, ενώ ο rookie ομόσταυλό του Jack Miller τερμάτισε με+ 3.028s πίσω από τον πρώτο στην 20η θέση!

35crutchlow_m4g_2016_original

Ο Scott Redding τερμάτισε στην 17η θέση με 2.396s πίσω από τον πρώτο.

Στην Drive M7 Aspar,  ο Nicky Hayden ήταν ο ταχύτερος αναβάτης στην Open spec RC213V-RS με + 2.641s πίσω από τον Marquez στην 18 η θέση!

Στην Aprilia Racing Team Gresini, τα πράγματα δείχνουν αρκετά δύσκολα και έτσι οι αναβάτες της ομάδας, Alvaro Bautista και  Marco Melandri θα έχουν ως στόχο να μειώσουν την διαφορά με τους κορυφαίους αναβάτες στο τεστ στην Sepang 2 σε λιγότερο από δύο εβδομάδες αφού τελείωσαν αυτό το τεστ στην 21η και 28η θέση αντίστοιχα.