19 April 2024
Rally RaidRally Raid - Trail Ride

Serres Rally 2013 – Μέρα πέμπτη – Τέλος του αγώνα!

O Viladoms νικητής του Serres Rally 2013.
Την 5η και τελευταία μέρα του Serres Rally είδαμε τους αναβάτες να διανύουν 221χλμ. σε δύο ειδικές διαδρομές. Παρά το μηχανικό πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Jordi Viladoms, αντεπεξήλθε της πλεονεκτικής θέσης του Frans Verhoeven, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος με +11’22, και κέρδισε έτσι τη νίκη το Serres Rally.

1.-Jordi-Viladoms.-2.-Frans-Verhoeven-3.-Henk-Knuiman

Το Serres Rally αποτελεί το 2ο γύρο του Rally Pro Series, του πρωταθλήματος που προωθεί ο Edo Mossi. Την 3η θέση στη γενική κατάταξη πήρε ο Henk Knuiman, που κέρδισε επίσης το τελευταίο stage της 5ης μέρας.

1272685_514613301955591_616770413_o
Με συνέπεια στις Σέρρες, o Pedro Bianchi Prada εξασφάλισε την 4η θέση στο Rally Pro Series, μπροστά από τους Nicolas Cardona, Marco Gandini, Cesare Zacchetti, Chris Barwick και Robert Van Pelt.

Edvin Kasimati

Με την αποχώρηση του Sandro Calesini (νικητή του XRally) και τρεις νέους riders στο βάθρο των Σερρών, το πρωτάθλημα Rally Pro Series είναι ακόμα ανοιχτό και το Merzouga Rally που ακολουθεί θα είναι καθοριστικό για το τελικό βραβείο των 15.000€ (7.500 για κάθε κατηγορία Rally και Rally Lite).

Jordi Viladoms

Jordi Viladoms – 1ος: “Το rally ήταν δυσκολότερο απ’ ότι περίμενα αλλά το μου άρεσε πολύ. Εδώ αγωνίστηκα με την enduro μηχανή μου και ήτνα μια καλή προπόνηση. Τώρα ανυπομονώ να δοκιμάσω στη Merzouga τη νέα GasGas Rally μοτοσυκλέτα μου, που αποτελεί εξέλιξη του μοντέλου 2013, για να ολοκληρώσω την προετοιμασία για το Dakar 2014.”

Frans Verhoeven.

Frans Verhoeven – 2ος: “Τα 1400χλμ σε ορεινά μονοπάτια με μερικές πολύ τεχνικές enduro διαδρομές ήταν πολύ καλή εξάσκηση, ειδικά επειδή οδηγούσα τη Yamaha Rally μηχανή μου. Εντυπωσιάστηκα από την ομορφιά του τοπίου εδώ. Έμαθα πολλά αλλά η δουλειά δεν έχει τελειώσει, θα συνεχίσω την προετοιμασία μου για το Dakar 2014 στο σπίτι, στο OilLibia και το Merzouga Rally”.

Henk Knuiman

Henk Knuiman – 3ος: Φεύγω από τις Σέρρες με την 3η θέση στη γενική κατάταξη και 2 νίκες σε ειδικές διαδρομές. Ήταν καλό για μένα επειδή δεν έχουμε τέτοιο τερέν στην Ολλανδία, ήταν δύσκολο rally αλλά διασκεδάσαμε πολύ.”