Serres Rally 2013, Viladoms, Verhoven, Knuiman στην κορυφή του δυσκολότερου Serres Rally! 50 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!

Το Serres Rally 2013 τελείωσε! Ήταν μια αξέχαστη εβδομάδα, συναισθηματικά φορτισμένη, καθώς η χαρά της επιτυχίας επισκιάστηκε από τον μεγάλο χαμό του «δικού μας» Άγγελου…

Έτσι, το Serres Rally είναι πλέον αφιερωμένο σε αυτόν,

Με ένα ξεχωριστό Trophy Rally Spirit στο όνομά του:

Στον Άγγελο λοιπόν…

SerresRally (31)

Ένας αγώνας γεμάτος δύναμη, 5 μέρες και 1400 χιλιόμετρα, για 80 μοτοσυκλέτες, Quads και 10 αυτοκίνητα 4Χ4, σε ένα ανταγωνισμό υψηλού επιπέδου. Κάθε αναβάτης έδωσε την δική του μάχη, είτε για την γενική κατάταξη, είναι για την κατηγορία του, είτε απλά για να τερματίσει αυτόν τον ιδιαίτερο, απαιτητικό και μοναδικό αγώνα.

SerresRally (36)

10 Ειδικές διαδρομές, που περιλάμβαναν κάθε είδους τερέν, με χωματόδρομους, κατεστραμμένους στρατιωτικούς δρόμους, πέτρα, άμμο, μονοπάτια, δασικά μέρη, εκτός δρόμου περάσματα, ποτάμια, διαδρομές enduro, κορυφογραμμές στα 1800 μέτρα… συνέθεσαν το απίστευτο σκηνικό αυτού του μοναδικού αγώνα.

SerresRally (40)

Μετά από κάθε δύσκολη ημέρα, η πισίνα του Elpida Resort & Spa όπου ήταν στημένα τα Paddocks, ήταν ο καλύτερος τρόπος να χαλάρωσης.

SerresRally (4)

Στην μάχη της κορυφής, μια ομάδα κορυφαίων αναβατών του “Dakar” έκαναν την καλύτερη δυνατή προπόνηση για τον μεγάλο αγώνα που τους περιμένει. Ο Ισπανός Jordi Viladoms, με μια μοτοσυκλέτα enduro Gas Gas 450, ήταν ο μεγάλος νικητής του Serres Rally 2013 (κερδίζοντας τις 3 αγωνιστικές ημέρες). Ο «Ιπτάμενος Ολλανδός» Frans Verhoeven οδηγώντας την βαριά Rally μοτοσυκλέτα του με την οποία θα λάβει μέρος στο Dakar, ένα Yamaha WR 450 Rally, ήταν 2ος γενικής, αφού έχασε πολύτιμο χρόνο τις πρώτες ημέρες.

SerresRally (5)

Για την 3η θέση, έγινε μια φοβερή μάχη μεταξύ του Ιταλού Andrea Cosentino – KTM 450 EXC και του Henk Knuiman από την Ολλανδία – KTM 450 EXC (νικητής 2 αγωνιστικών ημερών!) μέχρι και την τελευταία ειδική, με τον Ολλανδό να ανεβαίνει στο βάθρο για λίγα δευτερόλεπτα!

SerresRally (7)

Ο Πορτογάλος Pedro Bianchi Prata με το «χειροποίητο» Husqvarna TE449 Rally του, έχασε πολύ χρόνο από μικρά λάθη και έμεινε στην 5η θέση.

6ος γενικής ο εντουράς Nicolas Cardonas με Yamaha WR 450 από την Πορτογαλία!

SerresRally (13)

Κακή τύχη για 3 σπουδαίους Ιταλούς αναβάτες: Ο περσινός νικητής Christian Pastori εγκατέλειψε μετά από ατύχημα στο μικρό δάχτυλο του ποδιού του, χάνοντας την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του. Ατύχημα και για τον Sandro Calesini, που προηγούταν στην κατάταξη των Rally Pro Series. Επίσης ο Alessandro Fadda είχε ένα σπασμένο χέρι την 2η ημέρα…

SerresRally (15)

Για την μεγάλη κατηγορία C (450+) ο Marco Gandini από την Ιταλία – KTM 500 ήταν ο νικητής μπροστά από τον Αυστριακό «γίγαντα» Johannes Lukas με KTM 950 Super Enduro! 3ος και στην 1η Ελληνική θέση ήταν ο Σίμος Μιχαηλίδης από την Δράμα, ένας δυνατός – βετεράνος οδηγός πρωτεργάτης των αγώνων Rally Raid στην Ελλάδα, οδηγώντας ένα KTM 530 και την υποστήριξη από τις κόρες του!

SerresRally (18)

Παρά τον τραυματισμό του, ο Ολλανδός Edwin Straver με KTM EXC 250 F διασφάλισε την πρωτοκαθεδρία στην μικρή κατηγορία -250cc-, καθώς ένας ακόμη Έλληνας αναβάτης κυριάρχησε στα Quad, ο Αγαμέμνων Πάτρας, με Yamaha Raptor 700. Ο πρωτοπόρος Τάκης Ιωνάς εγκατέλειψε.

SerresRally (16)

Στις γυναίκες, που μας τίμησαν αρκετά με την πολυπληθή παρουσία τους, μια Ελληνίδα ήταν στην κορυφή: Η Χαρά Χατζηδουκάκη οδηγώντας το Quad της, ένα Kawasaki KFX 700, ενώ στην κλάση C2 (1K +625cc) ο Rees Robinson από την Αγγλία με KTM Rally 690 κερδίζει για 2η συνεχή χρονιά.

SerresRally (25)

Οι γείτονες Renti Sina και η Dolly Wittberger από την Αλβανία ήταν οι νικητές στα αυτοκίνηυτα, με ένα Toyota Land Cruiser, καθώς ο ταχύτατος Τσέχος πολυνίκης Dakar Josef Machacek, με το Buggy του, ταλαιπωρήθηκε από τεχνικά προβλήματα.

SerresRally (26)

Το επίπεδο της οργάνωσης ήταν πολύ υψηλό, αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις στους συμμετέχοντες, φεύγοντας ενθουσιασμένοι από τις Σέρρες.

Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής του Serres Rally Team ευχαριστούμε από καρδιάς ΟΛΟΥΣ τους συμμετέχοντς, και τους υποσχόμαστε έναν ακόμη καλύτερο και μεγαλύτερο αγώνα το 2014.

SerresRally (41)

Ένα International Six Days Enduro Rally, και μια ακόμη Cross Country διαδρομή! 2 διαφορετικές διαδρομές για κάθε είδους αναβάτες και δυσκολία!

SerresRally (43)

Ήδη, ανακοινώθηκαν οι καινούργιες ημερομηνίες: 30 Αυγούστου – 6 Σεπτεμβρίου 2014.