Supermoto

SUPERMOTO CUP 2015 WOLF-RACING, Αποτελέσματα – Φωτογραφίες

Το Super Moto ξαναζωντάνεψε στα Μέγαρα την Κυριακή 29 Μαρτίου με έναν αγώνα που σχεδίασε η Wolf Racing και ο Γιώργος Παρασκευάς  και σε διοργάνωση του σωματείο Άρτεμις!

120330-IMG_5993

syntonismenoiΠαρά τις κακές καιρικές συνθήκες οι φίλοι του Supermoto δεν πτοήθηκαν και μαζεύτηκαν στην πίστα kart των Μεγάρων για να συμμετέχουν στον αγώνα που όλοι περίμεναν από πέρυσι!

Οι συμμετοχές ήταν 17 αλλά δεν έτρεξαν όλοι αφού “φοβήθηκαν” την βροχή.

15 οδηγοί πήραν μέρος στις τρεις κατηγορίες του αγώνα, που είχε από δυο σκέλη και ένα τελικό.
Οι ελεύθερες δόκιμες έγιναν κάτω από μια ελαφρά βροχή, όπως και οι χρονομετρημένες για αυτό και οι χρόνοι είχαν μεγάλη διαφορά από του αγώνα που έγιναν σε καλύτερες καιρικές συνθήκες.

Πρώτοι στην σχάρα εκκίνησης στήθηκαν οι οδηγοί των κατηγοριών Νέων και Racing που έτρεξαν μαζί.

140221-IMG_6784
Κατηγορία RACING – Νέων: Πρώτο Σκέλος
Στον πρώτο αγώνα της ημέρας η βροχή είχε σταματήσει αλλά η πίστα ακόμα ήταν βρεγμένη και οι οδηγοί είχαν την μέγιστη προσοχή για να μην έχουν άσχημες πτώσεις.
Στην Racing Ο Γιώργος Παρασκευάς έκανε μια άνετη νίκη κάνοντας και τον ταχύτερο γύρο του κλέους και των δυο κατηγοριών με χρόνο 00:48.599s. Δεύτερος ο Γιάννης  Κωνσταντινάκος  μπροστά από τους Ανδρέα Λιοπιάρη και Νίκο Τσιάλα.

141818-IMG_7184
Γιώργος Παρασκευάς

Στην κατηγορία Νέων Νικητής ο Γιώργος Παπαστάυρου με δεύτερο τον Τάσο Στρόφαλη στην δεύτερη θέση με διαφορά 00:03.939s, ενώ την τρίτη θέση συμπλήρωσε ο Γιώργος Βάκρινος. Στην 4η θέση τερμάτισε ο Μενέλαος Πρίμπας και στην 5η ο Φώτης Αποστολόπουλος!

143138-DSC_8655
Γιώργος Παπαστάυρου

Κατηγορία RACING – Νέων: δεύτερο σκέλος

Στο δεύτερο σκέλος των  Νέων ο αγώνας  είχε πολύ ενδιαφέρον με τον Παπαστάυρου να είναι μπροστά και τον Τάσο Στρόφαλη συνεχώς στην ρόδα του να προσπαθεί να του επιτεθεί σε κάθε στροφή. Λίγο ποιο πίσω μάχη έδιναν για την τρίτη θέση ο Φώτης Αποστολόπουλος, ο Μενέλαος Πρίμπας και ο Γιώργος Βάκρινος.
Τελικά μετά από 16 γύρους την καρό σημαία του πρώτου σκέλους πηρέ ο Γιώργος Παπαστάυρου με τον  Τάσο Στρόφαλη πίσω του με μόλις 00:00.265s διαφορά, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Φώτης Αποστολόπουλος όπου έκανε μια διαφορά 4 δευτερολέπτων από τους Πρίμπας και Βάκρινου που τερμάτισαν στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα.

Τάσος Στρόφαλης

Στην κατηγορία Racing ο Γιώργος Παρασκευάς τερμάτισε πρώτος μπροστά από τον Γιάννη Κωνσταντινάκο και τον  Ανδρέα Λιοπιάρη. Τον ταχύτερο γύρο και στις δυο κατηγορίες έκανε ο Γιάννης  Κωνσταντινάκος  με χρόνο 00:47.782.

125223-IMG_6475

Το βάθρο στην κατηγορία Νέων μετά τα δυο σκέλη διαμορφώθηκε με τον Γιώργο Παπαστάυρου στο ψηλότερο σκαλί της πρώτης θέσης τον Τάσο Στρόφαλη στην δεύτερη θέση και τον Φώτη Αποστολόπουλο να συμπληρώνει την τρίτη θέση!

Οι τρεις πρώτοι της κατηγορίας Νέων εκτός από το χρηματικό έπαθλο , 300€ ο πρώτος, 200€ ο δεύτερος και 100€ ο τρίτος σε μετρητά, που πήραν από την Wolf Racing, πήραν ακόμα, ο πρώτος ένα ζευγάρι λάστιχα Michelin και μια κούτα λάδια Motul ενώ ο δεύτερος πηρέ 6 λίτρα λαδί Motul και 2 λίτρα ο τρίτος!

170049-IMG_9455

Την απονομή στην κατηγορία Νέων έκανε ο Γιώργος Παρασκευάς – Wolf Racing

Το βάθρο στην κατηγορία RACING μετά από τα δυο σκέλη είχε νικητή τον Γιώργο Παρασκευά, στην δεύτερη θέση τον Γιάννη Κωνσταντινάκο και στην τρίτη θέση τον  Ανδρέα Λιοπιάρη.

170243-IMG_9468
Την απονομή στην κατηγορία RACING έκανε ο Ντίνος Πετρής της Michelin

Κατηγορία Free

Η κατηγορία Free είχε και αυτή δυο σκέλη με 5 συμμέτοχες. Στο πρώτο σκέλος  άνετη νίκη από τον Στέλιο  Κασδάγλη με δεύτερο τον Spiro Zilo με 00:04.219s διαφορά, ενώ για την  τρίτη θέση έδωσαν μάχη  τρεις οδηγοί με τον Χριστόφορο Καραδήμα να νικά τελικά  με 00:06.332s διαφορά από τον πρώτο , ενώ πίσω του μια ανάσα τέταρτος ο Γιώργος Πανδής  με διαφορά μόλις 00:00.602s από τον 3ο και στην 5η θέση ο Γιώργος Κατσαρός με διαφορά 00:00.035s από τον 4ο !

142707-IMG_7222

Ταχύτερο γύρο του πρώτου σκέλους  έκανε ο Στέλιος  Κασδάγλης με 00:49.512s.

143903-IMG_7566

Στο δεύτερο σκέλος νικητής και πάλι ο Στέλιος  Κασδάγλης αλλά αυτή την φορά με τον Spiro Zilo να τον κυνηγά στην ρόδα και να τερματίζει δεύτερος με μόλις 00:00.962s διαφορά, κάνοντας και τον ταχύτερο γύρο του κλέους με χρόνο 00:48.816s. Στην τρίτη θέση και πάλι ο Χριστόφορος Καραδήμας με τον Γιώργο Πανδή ακριβώς πίσω του, ενώ ο Γιώργος Κατσαρός εγκατέλειψε στον 4ο γύρο.

142940-IMG_7295

Στο βάθρο μετά τα 2 σκέλη ανέβηκαν ο Στέλιος  Κασδάγλης στην πρώτη θέση , ο Spiro Zilo  στην δεύτερη και ο Χριστόφορος Καραδήμας  στην τρίτη. Ο Δημήτρης  Λυγνός από την Weel City έκανε την απονομή της κατηγορίας.

165845-IMG_9449

ΤΕΛΙΚΟΣ

Ο πέμπτος αγώνας της ημέρας ήταν ο τελικός στον οποίο συμμετείχαν οι οδηγοί των δυο κατηγοριών RACING και Νέων με έναν νικητή συνολικά!
Νικητής του Τελικού ο Γιώργος Παρασκευάς (RACING) σε μια σχεδόν στεγνή πίστα με διαφορά περίπου 4 δευτερόλεπτα από τον δεύτερο Γιώργο Παπαστάυρου (NEΩΝ) που πάλεψε αρκετά για την δεύτερη θέση με τους Γιάννη Κωνσταντινάκο (RACING) και Τάσο Στρόφαλη (NEΩΝ).

152230-IMG_8088
Στην τρίτη θέση τελικά τερμάτισε ο Γιάννης Κωνσταντινάκος (RACING) με μικρή διαφορά μπροστά από τον Τάσο Στρόφαλη (NEΩΝ). Στην 5η θέση ο Μενέλαος Πρίμπας (NEΩΝ) μπροστά από τον Φώτη Αποστολόπουλο (NEΩΝ) που συμπλήρωσε την εξάδα του τελικού. Στην 7η θέση τερμάτισε ο Ανδρέας Λιοπιάρης (RACING) και 8ος ο Γιώργος Βάκρινος (NEΩΝ). Ταχύτερο γύρο του αγώνα έκανε ο Γιώργος Παρασκευάς με χρόνο 00:47.696s.

170400-IMG_9475

Ήταν μια πολύ ωραία μέρα στα Μέγαρα με το Supermoto να αναβιώνει σε έναν καλό αγώνα με πολύ καλή διοργάνωση (με 2 ασθενοφόρα) και την υποστήριξη της Red Bull. Αξίζει να σημειωθεί η βοήθεια της Michelin και του απίστευτου Δημήτρη Λυγνού (Weel city)  που βοήθησε όλους τους αγωνιζόμενους με την αλλαγή ελαστικών αλλά και με την χάραξη ελαστικών σε όσους το ήθελαν.
Ο κόσμος, τηρούμενων των αναλογιών και του άσχημου καιρού με τις βροχές ήταν ικανοποιητικός και ελπίζουμε να δούμε έναν επόμενο αγώνα με περισσότερο κόσμο και κυρίως με περισσότερες συμμέτοχες μιας και υπάρχουν πολλοί καλοί οδηγοί Supermoto υψηλού επιπέδου.
Ο Αγώνας μεταδόθηκε μέσω internet με live streaming το οποίο θα ανεβεί και θα μπορείτε να το δείτε και πάλι!