19 April 2024
Παν.Πρ.Ταχ. 2013

Συμμετοχές, SuperSport, 3ος γύρος Π.Π.Τ. στα Μέγαρα 22/9/2013

Η SuperSport, κατηγορία με πολύ θέαμα θα δώσει τον 4ο αγώνα της χρονιάς την Κυριακή στα Μέγαρα και αναμένετε να δούμε και πάλι φοβερές μονομαχίες και ανταγωνισμό για μια θέση στο βάθρο. Ας ρίξουμε μια ματιά τι γίνεται στην κατηγορία SuperSport μετά τον 1ο αγώνα στην Τρίπολη και τον διπλό των Μεγάρων.

Βάση των μέχρι τώρα συμμετοχών η  κατηγορία SuperSport  έχει 15 δηλωμένες συμμετοχές έναντι των 17 του προηγούμενου αγώνα, αυτό όμως  μπορεί να αλλάξει αφού μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή πρακτικά μέχρι Παρασκευή βράδυ.

IMG_0912

Οι απουσίες που είδαμε στις έως τώρα συμμέτοχες σε σύγκριση με τον προηγούμενο αγώνα είναι ο Παναγιώτης Κουζής ο χωμάτινος  πολύπρωταθλητής Motocross με το νούμερο  338, που το πιθανότερο είναι να μην τον δούμε αφού την Κυριακή γίνεται ο 6ος αγώνας του Πανελλ. Πρωτ. Motocross στο Άργος και δεν νομίζουμε πως θα το χάσει μιας και είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση ενός ακόμα τίτλου. Η δεύτερη απουσία είναι αυτή του Θανάση Παπαθανασίου με το νούμερο 49.

Ας δούμε λοιπόν τι έχουμε για αυτόν τον αγώνα με τα έως τώρα δεδομένα.

1-PANAGIOTOPOULOS

#1. Ο Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος πρωταθλητής του 2012 τερμάτισε στην 3η θέση στον 1ο αγώνα ενώ στον 2ο γύρο στα Μέγαρα κέρδισε μια 2η στο δεύτερο σκέλος ενώ στο πρώτο σκέλος εγκατέλειψε από μηχανική βλάβη. Στην βαθμολογία* είναι στην 4η θέση με 36 βαθμούς, μια βαθμολογία* που δύσκολα ανατρέπετε με τους αγώνες που απομένουν, ωστόσο ο Παναγιωτόπουλος είναι ικανός να κάνει την ανατροπή μιας και μιλάμε έναν από τους κορυφαίους οδηγούς της χώρας μας. Στα Μέγαρα στον 3ο γύρο θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί  τον Άσσο που φοράει πάνω στην TRIUMPH DAYTONA 675 R (PIERRAKOS RACING TEAM – METZELER – HELD – ΨΥΧΟΓΙΟΣ ΕΛΑΣΤΙΚΑ) .

3-KARAKATSANIS

#3. Ο Βαγγέλης Καρακατσάνης με το νούμερο 3, νικητής του 1ου αγώνα της Τρίπολης, ενώ στον διπλό αγώνα των Μεγάρων ήταν 2ος και 3ος αντίστοιχα. Ο Καρακατσάνης έκανε ένα εκπληκτικό αγώνα στην Τρίπολη και άλλους δυο πάρα πολύ καλούς αγώνες στα Μέγαρα και έτσι στους τρεις αγώνες έχει τρία βάθρα. Στην βαθμολογία* είναι στην δεύτερη θέση με 61 βαθμούς. Στον 3ο γύρο στα Μέγαρα έρχεται με καλή ψυχολογία αφού απέχει από τον πρώτο μόλις 9 βαθμούς ενώ από τον τρίτο είναι 23 βαθμούς μπροστά και θέλει να φέρει τα καλυτέρα αποτελέσματα για αυτόν και την ομάδα του πάνω στην CBR 600 (Mixopoulos energy team  ΚΑΤΖΙΛΕΡΗΣ-INTRAMOTO-SHOEI-KOST PARTS-PIRELLI).

29-DOUKAS

#29. Ο Κώστας Δούκας με το νούμερο 29 ο οποίος δεν συμμετείχε στον πρώτο αγώνα της Τρίπολης αλλά μόνο στον διπλό των Μεγάρων όπου κέρδισε μια 13η και μια 12η θέση αντίστοιχα συγκεντρώνοντας 7 βαθμούς που τον φέρνει στην 17η θέση της βαθμολογίας*. Ο Δούκας αγωνίζεται με ένα YAMAHA R6 600  (BMS BUNKERS-EXTREME TRACKDAYS-Zen1One)

33-TZORTZOPOULOS

#33. Ο Γιάννης Τζωρτζόπουλος με το νούμερο 33 στην βαθμολογία* είναι στην 8η θέση με 26 βαθμούς, αφού έχει κερδίσει μια 7η θέση στην Τρίπολη, ενώ στα Μέγαρα στον διπλό αγώνα κέρδισε μια 9η και μια 8η θέση. Στον 3ο γύρο θα προσπαθήσει για ένα καλύτερο αποτέλεσμα και πάνω από όλα να χαρίσει θέαμα και ανταγωνισμό όπως όλοι περιμένουμε πάνω στην  CBR 600 (SHOEI, IXS, SIDI, TZORTZOPOULAKI, SIFNAIOS RACING, WRP)

34-SAKELARIOU

#34. Ο Κώστας Σακελαρίου  με το νούμερο 34  τερμάτισε  στην 13η θέση στην Τρίπολη, ενώ στα Μέγαρα κέρδισε μια 11η και μια 14η θέση συγκεντρώνοντας συνολικά 10 βαθμούς που τον φέρνει στην 12η θέση της βαθμολογίας*, Στον 3ο γύρο θα προσπαθήσει για το καλύτερο πάνω στην YAMAHA R6 600 (Γ.ΠΕΤΣΑΣ-ZEN1ONE RACING-ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΟΥ SHOPS ).

36-HALARIS

#36. Ο Γιώργος Χάλαρης με το νούμερο 36 τερμάτισε στην 14η θέση στην Τρίπολη, ενώ στον διπλό αγώνα των Μεγάρων τερμάτισε στην 14η και 15η θέση αντίστοιχα. Έχει 5 βαθμούς και  είναι στην 17η θέση στην βαθμολογία*. Στα Μέγαρα  θα προσπαθήσει να κερδίσει μια καλύτερη θέση στην τελική κατάταξη με την  Kawasaki (SHOEI,MICHELIN,SPECTRO,VIVA ΧΥΜΟΙ,TZIVARAKIS MOTO )

41-PERISTERAS

#41. Ο Νίκος Περιστεράς, με το νούμερο 41 δεν αγωνίστηκε στην Τρίπολη, ενώ στα Μέγαρα κέρδισε μια 6η και μια 10η θέση αντίστοιχα στους δυο αγώνες. Έχει συνολικά 16 βαθμούς και είναι στην 11η θέση της βαθμολογίας*. Στον 3ο γύρο θα προσπαθήσει για ένα καλύτερο αποτέλεσμα με το YAMAHA R6 600  (PERISTERAS ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΜΟΤΟ,SHOEI,SIDI,IXS,BOUSTAS TE)

44-TRIDIS

#44. Ο Σταύρος Τριντής  με το νούμερο 44 επανήλθε δυναμικά μετά τον περσινό τραυματισμό του κατακτώντας την 4η θέση στον πρώτο αγώνα. Στα Μέγαρα στον πρώτο αγώνα είχε μια πτώση ενώ στο δεύτερο αγώνα τερμάτισε 4ος συγκεντρώνοντας 26 βαθμούς που τον φέρνουν στην 7η θέση της βαθμολογίας*. Στον 3ο γύρο θα προσπαθήσει να ανέβει στο βάθρο πάνω  στην CBR 600 (SIPSIS RACING, BELRAY, TZORTZOPOULOS, SBS, RK, ARATA).

57-KOUTSOUMPOS

#57. Ο Μιχάλης Κουτσουμπός με το νούμερο 57. Ο πρωταθλητής του 2008 με 29 βαθμούς έχοντας κερδίσει μια 8η θέση στην Τρίπολη, μια 5η και μια 6η θέση αντίστοιχα στα δυο σκέλη στα Μέγαρα βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας*. Στα Μέγαρα στον 3ο γύρο θα προσπαθήσει να έχει ένα καλύτερο τελικό αποτέλεσμα πάνω στην HONDA CBR 600  (SARAKAKIS HONDA-MICHELIN-KOUTSOUBOS-SHOEI-SIDI).

65-SIFNAIOS

#65. Ο Σεραφείμ Σιφναίος με το νούμερο 65 τερμάτισε 10ος στον 1ο αγώνα της Τρίπολης, ενώ στον διπλό των Μεγάρων κέρδισε μια 10η και μια 9η θέση συγκεντρώνοντας συνολικά 19 βαθμούς που τον φέρνουν στην 10η θέση της βαθμολογίας*. Στα Μέγαρα θα παλέψει για μια καλύτερη θέση πάνω στην  YAMAHA R6 600 (SHOEI,IXS,SIDI,WRP,SIFNAIOS RACING,ACCEL).

66-MADRONIS

#66. Ο Γιώργος Μανδρώνης με το νούμερο 66 τερμάτισε στην 11η θέση στην Τρίπολη ενώ στα Μέγαρα τερμάτισε στην 7η θέση στο πρώτο σκέλος και εγκατέλειψε στο δεύτερο σκέλος. Έχει 14 βαθμούς και είναι στην 12η θέση της βαθμολογίας*. Στα Μέγαρα θα παλέψει για μια καλύτερη θέση πάνω στην YAMAHA R6 600 (metzeler,JAWAKIAS,CARBONE LORRAINE,,ΗΛΙΑΝΘΟΣ).

75-ALEX

#75. Ο Αλεξ Παπαγεωργίου με το νούμερο 75, ο δυο φορές πρωταθλητής της κατηγορία (2009-2011) έχοντας μια 6η θέση στην Τρίπολη, μια 4η και μια 7η αντίστοιχα στα δυο σκέλη του 2ου γύρου στα Μέγαρα έχει συγκεντρώσει 32 βαθμούς και είναι στην 5η θέση της βαθμολογίας*. Σε αυτόν τον αγώνα ο Αλεξ θα προσπαθήσει να έχει ένα καλύτερο αποτέλεσμα πάνω στην ΥΑΜΑΗΑ Ρ6 600 (AM ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ).

83-BEGNIS

#83. Ο Σωτήρης Μπεγνής με το νούμερο 83 τερμάτισε 5ος στην Τρίπολη ενώ στα Μέγαρα κέρδισε μια 3η θέση που του χάρισε το πρώτο βάθρο της χρονιάς και μια 5η θέση στο δεύτερο σκέλος. Έχει 38 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας*. Στα Μέγαρα θα προσπαθήσει ξανά για ένα βάθρο με την YAMAHA R6 600 (TEAMBOUSTAS.NET-METZELER-FABRI-PP).

95-SINIORIS

#95. Ο Σάκης Συνιώρης  με το νούμερο έχει κερδίσει μια 2η θέση στον 1ο αγώνα της Τρίπολης και δυο πρώτες θέσεις στα δυο σκέλη του 2ου γύρου των Μεγάρων. Έχει 70 βαθμούς που τον φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας*, CBR 600 (S1NIORIS RACING,FRAGOS TEC.SUPPORT,SHOEI,IXS

100-zafeiris

#100. Ο Νίκος Ζαφείρης  με το νούμερο 100 εγκατέλειψε στην Τρίπολη νωρίς στον 5ο γύρο. Στα Μέγαρα  ενώ πείρε μέρος στα χρονομετρημένα στον αγώνα δεν συμμετείχε. HONDA CBR 600 (HONDA KOUTSOUBOS – ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ)

Η κατηγορία SuperSport  είναι έτοιμη για να προσφέρει ίσως το περισσότερο θέαμα και δράση στον αγώνα που θα γίνει την Κυριακή στα Μέγαρα.

Ραντεβού την Κυριακή λοιπόν να δούμε ποιος  θα είναι αυτός που κερδίσει την καρό σημαία!

* Στις κατηγορίες Supersport και Superstock/Superbike δεν είναι ξεκάθαρο πως θα γίνει η βαθμολογία μιας και στον 2ο γύρο των Μεγάρων αυτές οι κατηγορίες έκαναν δυο αγώνες ή δυο σκέλη. Στην διεθνή σκηνή η βαθμολογία είναι κανονικά όπως σε κάθε αγώνα, δηλαδή δυο αγώνες ή σκέλη, δυο βαθμολογίες κανονικά. Με αυτήν την προϋπόθεση λοιπόν θα δούμε τις κατηγορίες μιας και αν είναι διαφορετική η βαθμολογία μερικές θέσεις ίσως να τροποποιούνται.