25 April 2024
Rally Raid - Trail RideΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

To 24 Hours Rally Raid 2013 Greece 30/11-1/12 έλαβε τέλος! 24 Hours – 600km – 7”

Ένα διήμερο γεμάτο βροχή και λάσπη, ομίχλη και κρύο!  Για 3η συνεχόμενη χρονιά συμμετείχε η ομάδα του Off Road Team και ο Δημήτρης –DOC– Αθανασουλόπουλος ολοκλήρωσε τον αγώνα και πάλι με επιτυχία, πετυχαίνοντας την 2η θέση στην Γενική κατάταξη, με διαφορά μόλις 7 δευτερολέπτων, έχοντας μια όμορφη και μακρά μάχη με τον νικητή Βασίλη Μπούδρο.

friday

Η 1η ειδική διαδρομή των 275km είχε πολλή λάσπη και γλίτσα, ενώ η δυνατή βροχή έκανε την οδήγηση βασανιστική, τόσο λόγω ορατότητας, όσο και λόγω του γλιστερού τερέν!

Η συνολική διαδρομή του αγώνα ήταν τελικά μικρότερη της αναμενόμενης λόγω της νυχτερινής κακοκαιρίας (πάγος και χιονόπτωσης) που ανάγκασε δικαιολογημένα τους οργανωτές να ματαιώσουν το νυχτερινό μεγάλο κομμάτι του αγώνα. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους αναβάτες να ξεκουραστούν κατά την διάρκεια της νύχτας.

fin1

Η διανυκτέρευση στο πλήρως οργανωμένο bivouac της ομάδας μας στο Δίστομο, υπό συνεχή βροχή, ήταν μια όμορφη εμπειρία, την οποία ζήσαμε όλα τα μέλη της ομάδας ευχάριστα! Ζέστη, φαγητό, “blueprinting” υπό μουσική και καλή παρέα ήταν το μυστικό της επιτυχίας!

Η 2η ειδική διαδρομή των 253km ξεκίνησε νύχτα και με βροχή και ομίχλη, για να την διαδεχτεί ένα συννεφιασμένο πρωινό με λίγη βροχή και πολύ καλό τερέν!

water

Έτσι, μετά από 600 αγωνιστικά χιλιόμετρα, και 2 ειδικές διαδρομές τις οποίες μοιράστηκαν οι πρωταγωνιστές, η νίκη κρίθηκε στα τελευταία μέτρα πριν τον τερματισμό στην Στεφάνη!