29 March 2024
ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Τρομερός ο Γιάννης Περιστεράς στο Μιζάνο στον 2ο Αγώνα της WSSP300

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΟΜΑΔΑΣ: Σε έναν εκπληκτικό αγώνα ο Γιάννης Περιστεράς, έφτασε μόλις 0.131 του δευτερολέπτου από την 15η θέση και τον πρώτο του βαθμό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα WSSP300, στο οποίο συμμετέχει με την Ιταλική ομάδα ProGP Racing Team με μοτοσυκλέτα Yamaha R3.

Ο περιστεράς λόγω προβλημάτων στις Κατατακτήριες Δοκιμές ξεκίνησε από την 30η θέση και με έναν φρενήρη ρυθμό, έκανε τα περισσότερα προσπεράσματα από όλους στον Αγώνα, για να φτάσει μέχρι και την 13η θέση στον 12ο από τους 15 γύρους του Αγώνα. Ήδη είχε εντυπωσιάσει όλους όταν στον 6ο γύρο σημείωσε χρόνο 1’50.013, που εκείνη τη στιγμή ήταν μόλις ένα δέκατο πάνω από τον ταχύτερο γύρο του Αγώνα!

Μπήκε στο γκρουπ των πρωτοπόρων και ενώ λόγω της θέσης εκκίνησης είχε χάσει 4.7” στον 1ο γύρο, με μια σειρά πολύ γρήγορων γύρων μείωσε τη διαφορά από τον πρώτο στα 1.8”, γυρνώντας ταχύτερα από τους πρωτοπόρους του Αγώνα! Ο χρόνος ταχύτερου γύρου ήταν τελικά ο 10ος ταχύτερος όλων και μόλις 0.334 αργότερος από τον καλύτερο του Αγώνα, που σημείωσε ο Γερμανός Lennox Lehmann με KTM RC390, με τον οποίο έδωσε μάχη και μάλιστα ακούμπησαν μεταξύ τους στη διάρκεια της ανόδου του Έλληνα οδηγού.

Όμως τη στιγμή που φαινόταν ικανός για μια θέση στη δεκάδα, το μπροστινό του φρένο έχασε μεγάλο μέρος της δύναμής του στους τρεις τελευταίους γύρους, με αποτέλεσμα ο Περιστεράς να μην καταφέρει να κρατήσει την 15η θέση που θα του έδινε τον πρώτο του βαθμό φέτος.

Η ομάδα τον υποδέχτηκε στο γκαράζ με χειροκροτήματα και όλοι του έδωσαν συγχαρητήρια για τη μεγάλη επίδοση. Μάλιστα ήταν ταχύτερος από τον Ιταλό οδηγό της ομάδας Gabriele Mastroluca (που είχε περάσει μέχρι και τον 11ο γύρο) και που τερμάτισε τελικά 11ος. Η θετική του παρουσία του Έλληνα οδηγού αφήνει ελπίδες και υποσχέσεις για ένα ακόμη καλύτερο δεύτερο μισό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2022.

ΟΜΑΡ ΜΕΝΓΚΙ – Ιδιοκτήτης ProGP Racing

“O Γιάννης σήμερα όχι μόνο έκανε τον καλύτερό του Αγώνα από το ξεκίνημα της χρονιάς, αλλά έδειξε ότι μπορεί και αξίζει να είναι στο πρώτο γκρουπ της κατηγορίας. Είμαι πολύ χαρούμενος και για την ταχύτητα που έδειξε και για τη μαχητικότητά του. Επίσης είναι σημαντικό ότι χθες έδωσε τη σωστή κατεύθυνση στη βελτίωση των ρυθμίσεων της μοτοσυκλέτας, κάτι που βοήθησε και τον άλλο μας οδηγό. Τον ευχαριστώ, όπως και τον κόουτς του Γιάννη Μπούστα που έχουν μια θετική παρουσία στο γκαράζ της ομάδας μας. Είμαι σίγουρος ότι οι βαθμοί θα έλθουν στους επόμενους Αγώνες.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ – Οδηγός ProGP Racing

“Από το πρωί στο Ζέσταμα είδαμε ότι οι μικρές αλλαγές που κάναμε στη μοτοσυκλέτα ήταν αυτό που με βοήθησε να οδηγήσω καλύτερα. Μέσα στον Αγώνα ένιωσα ακόμη καλύτερα με την Yamaha R3 και έβλεπα να κατεβάζω χρόνο και να κάνω το προσωπικό μου ρεκόρ στην πίστα. Δυστυχώς έμεινα από φρένα στο τέλος, αφού για να κάνω τα προσπεράσματα στην αρχή χρειάστηκε να τα πιέσω πάρα πολύ και τελικά έχασα τον βαθμό της 15ης θέσης. ¨ηταν όμως πολύ ωραίο να βρίσκομαι στο γκρουπ των πρωτοπόρων για πρώτη φορά στον 6ο μου Αγώνα και νομίζω ότι θα συνεχίσουμε έτσι και στους επόμενους Αγώνες”.

Την προσπάθεια υποστηρίζουν οι: Yamaha ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ, Visit Greece ΕΟΤ (Ελληνικός Οργανισμός Τουρισμού), Kenon caffe Le Greche, MouratisGP, SHOEI, IXS, SIDI, TZORTZOPOULOS MOTO & FASHION, Pirelli – INTRAMOTO, TECNO MOTO Performance, Akrapovic, DNA Filters, KARASSULIS International Transport, Georgopoulos Racing, ΡΟΥΣΙΑΝΙΔΗΣ-Gimoto, Extreme Track Days, Rider Repair Graphics, Extra Products Tassoulis, Papastavrou Shops, RISE, AM Παπαγεωργίου, Tsokos Racing, MGP.gr, DXL Graphics, Peristeras Tyres.