WSBK 2015

World SBK:  Ο Tom Sykes κερδίζει τον 1ο αγώνα στο Misano

Τον 1ο αγώνα της ημέρας στην πίστα Misano World Marco Simoncelli κέρδισε ο Tom Sykes (Kawasaki Racing Team), ο οποίος μετέτρεψε την 27η Pole position του στην 25η νίκη της  καριέρα του μπροστά σε ένα ενθουσιώδες κοινό.

_DCP7669

Οδηγώντας από την αρχή τον αγώνα ο Sykes μέχρι και το πέσιμο της καρό σημαίας, τερματίζοντας  μπροστά από τον team mate του και πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Jonathan Rea  και τον Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team), οι οποίοι πρόσφεραν θέαμα στους θεατές με μια απίστευτη τελική μονομαχία για την 2η θέση.  Ο Davies όρμησε στον Rea στην τελευταία στροφή αλλά δεν τα κατάφερε να κερδίσει τελικά τον Rea.

_CP27352

Ο Davide Giugliano έφερε την δεύτερη επίσημη εργοστασιακή Ducati στην τέταρτη θέση, που ήταν γι σχεδόν όλο τον αγωνα στην δεύτερη θέση μέχρι που ο Rea και ο Davies τον πέρασαν  στους δύο τελευταίους γύρους.

Ο Leon Haslam (Aprilia Racing Team – Red Devils) δεν ήταν σε θέση να κρατήσει το ρυθμό που είχε στις κατατακτήριες δοκιμες και τερμάτισε 0.1s μπροστά από τον Max Biaggi (Aprilia Racing Team), ο οποίος είχε μια σταθερή απόδοση και τερμάτισε  έκτος.
Ο έξι φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής γλύτωσε τα χειρότερα όταν στον πρώτο γύρο, όταν συγκρούστηκε με τον Sylvain Guintoli (Pata Honda World Superbike Team).

hi_R08_Misano_Rea_GB45821

Ο Guintoli τερμάτισε τελικά 9ος μετά τις μάχες με τον Ayrton Badovini (BMW Motorrad Italia), και Michele Pirro (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team), που τερμάτισαν 7ος και 8ος αντίστοιχα, ενώ ο  Michael van der Mark τερμάτισε ακριβώς πίσω από τον Γάλλο στην 10η.

Οι αναβάτες που έκλεισαν την 15αδα που βαθμολογείτε ήταν οι Leandro Mercado (Barni Racing), ο Alex Lowes (Voltcom Crescent Suzuki), Leon Camier (MV Agusta Reparto Corse), Roman Ramos (Team Go Eleven) και Matteo Baiocco (Althea Racing).

0437_P08_Davies_action

O Jordi Torres (Aprilia Racing Team – Red Devils) ήταν μπροστά μέχρι τον  3ο γύρο όπου ειχε μια πτώση στην στροφή 3.