19 April 2024
WSBK 2022

WorldSSP300: O Alvaro Diaz κέρδισε τον 2ο αγώνα στο Aragon – Αποτελέσματα

Ο Ισπανός αναβάτης, Alvaro Diaz, κέρδισε την πρώτη του νίκη WorldSSP300 της καριέρας του.

Ήταν ένας άλλος συναρπαστικός αγώνας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Supersport 300 στο MotorLand Aragon, καθώς ο τοπικός ήρωας, Alvaro Diaz (Arco Motor University Team) κέρδισε την πρώτη του νίκη με διαφορά περισσότερα από τρία δευτερόλεπτα στον Αγώνα 2 για τον Γύρο Pirelli Aragon.

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κυριάρχησε μια κύρια ομάδα αναβατών που πάλευε για το βάθρο, και ο Diaz έκανε την κίνησή του λίγους γύρους πριν το τέλος για να διεκδικήσει τη νίκη.

Η μάχη για τη δεύτερη θέση κρίθηκε στο νήμα του τερματισμού με κερδισμένο τον νικητή του 1ου αγώνα, Marc Garcia (Yamaha MS Racing) που τερμάτισε στη δεύτερη θέση, και συνέχισε το δυνατό ξεκίνημά του στη σεζόν με τους Garcia και Diaz να μοιράζονται νίκες και δεύτερες θέσεις όλο το Σαββατοκύριακο.

Ο Lennox Lehmann (Freudenberg KTM – Paligo Racing) ξεκίνησε από την 24η θέση στο grid και τερμάτισε τρίτος, επαναλαμβάνοντας το επίτευγμά του από τον αγώνα 1 και κατακτώντας 42 θέσεις σε δύο αγώνες για δύο τερματισμούς στο βάθρο. Ο Lehmann έφτασε σε βάθρα και ο αγώνας 2 ήταν ο δεύτερος συνεχόμενος αγώνας χωρίς εκπροσώπηση μηχανών Kawasaki στο βάθρο μετά το σερί 48 αγώνων που έληξε στον Αγώνα 1.

Όπως πάντα στο WorldSSP300, ήταν μια τεράστια μάχη για τις θέσεις στο βάθρο με τον Bruno Ieraci (Prodina Racing WorldSSP300) μόλις 0,035 δευτερόλεπτα μακριά από τον τερματισμό στο βάθρο, και επίσης άλλα 0,041 δευτερόλεπτα πίσω από το δεύτερο δείχνοντας πόσο ανταγωνιστικός ήταν ο Αγώνας 2. Ο Ισπανός αναβάτης Inigo Iglesias (SMW Racing) ήταν πέμπτος και δύο δέκατα πίσω από τον Ieraci μπροστά του, ενώ απέκρουσε μια επίθεση από τον Mirko Gennai (Team BrCorse) στην έκτη θέση.

Ο Γάλλος αναβάτης Samuel Di Sora (Leader Team Flembbo) τερμάτισε στην έβδομη θέση, μπροστά από τον Ton Kawakami (AD78 Team Brasil από την MS Racing) με τον Kawakami μόλις 0,016 δευτερόλεπτα πίσω από τον Di Sora. Ο Kevin Sabatucci (Kawasaki GP Project) ήταν ένατος με τον Ιταλό Marco Gaggi (Vinales Racing Team) να συμπληρώνει την πρώτη δεκάδα.