WSBK 2022

WorldSSP300: Ο Matteo Vannucci παίρνει την παρθενική του νίκη στο Misano – Αποτελέσματα

Ο Matteo Vannucci κατάφερε να κερδίσει την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα με εκπληκτικό τρόπο, μέσα στο σπίτι του!

Η μάχη του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Supersport 300 κρίθηκε στο νήμα καθώς ο τοπικός ήρωας, Matteo Vannucci (AG Motorsport Italia Yamaha) κέρδισε μια απίστευτη πρώτη νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα από την pole position στο Misano World Circuit «Marco Simoncelli».
Ο Vannucci ηγήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά χρειάστηκε να αποκρούσει μια πρόκληση στον τελευταίο γύρο από τον Alvaro Diaz (Arco Motor University Team) που αρκέστηκε στην δεύτερη θέση.

Ο Samuel Di Sora (Leader Team Flembbo) κέρδισε την τρίτη θέση κλείνοντας το βάθρο.
Στην 4η θέση τερμάτισε ο Alfonso Coppola (VM Racing Team), μπροστά από τον Victor Steeman (MTM Kawasaki) και τον Inigo Iglesias (SMW Racing).

Ταχύτερο γύρο του αγώνα έκανε ο Victor Steeman, με Kawasaki και χρόνο 1’48.793 που είναι και νέο ρεκόρ γύρου.

Ο Έλληνας οδηγός Γιάννης Περιστεράς τερμάτισε στην 23η θέση.