WSBK 2014

WSBK: Ο Guintoli κερδίζει τον 1ο αγώνα στο Κατάρ!

Τον προτελευταίο αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Superbike – ο πρώτος που έγινε υπό το φως των προβολέων- κέρδισε ο Sylvain Guintoli (Aprilia Racing Team) μπροστά από τον συμπατριώτη του Loris Baz (Kawasaki Racing Team).

01.ApriliaRacing_Guintoli

Χάρη στην τέταρτη νίκη του για φέτος, ο Guintoli είναι τώρα μόνο 3 βαθμούς πίσω από τον πρωταθλητή, Tom Sykes (Kawasaki Racing Team), ο οποίος ολοκλήρωσε το βάθρο.

Από την αρχή ήταν ο Jonathan Rea (Pata Honda World Superbike Team), που οδήγησε την κούρσα πριν από τον Baz. Το πρώτο μισό του αγώνα είδε οκτώ αναβάτες να είναι μέσα σε χρόνο λίγο περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο, πριν οι Guintoli και Baz άρχισαν να φεύγουν μακριά από τους υπόλοιπους.

0220_p12_baz_action_full

Στον 13ο γύρο Melandri πέρασε τον Sykes προς μεγάλη χαρά του γκαράζ της Aprilia, ενώ μπροστινά ο Guintoli ήταν σταθερά πρώτος μπροστά από τον Baz που ενώ του δόθηκε από την ομάδα του να αφήσει το Sykes να περάσει δεύτερος για να είναι μεγαλύτερη η διαφορά στην βαθμολογία από τον Guintoli, δεν υπάκουσε, με αποτέλεσμα να εξαγριώσει τον Sykes, όπου έκανε αιχμηρές δηλώσεις στα ΜΜΕ!

Ο Tom Sykes κατάφερε τελικά να κερδίσει τελικά την τρίτη θέση στο βάθρο, ενώ ο Jonathan Rea κατάφερε και έμεινε 4ος μπροστά από τον Davide Giugliano (Ducati Superbike Team) και Toni Elias (Red Devils Roma Aprilia), που ήταν 5ος και 6ος αντίστοιχα.

0058_p12_sykes_action_full

Ο Melandri τελικά υποχώρησε στην 8η θέση μπροστά από τον Laverty , τον Lowes και Haslam.

Ο Niccolò Canepa (Althea Racing Ducati) και o David Salom (Kawasaki Racing Team) πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού με διαφορά μόλις 0.011s στο δικό τους αγώνα EVO, όπου τερμάτισαν τελικά 12ος και 13ος αντίστοιχα.