WSBK 2014

WSBK: Ο Guintoli κερδίζει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μετά από την διπλή νίκη στο Κατάρ!

Ο Sylvain Guintoli (Aprilia Racing Team) είναι ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Superbike 2014.

1.ApriliaRacing_Guintoli

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Sykes να είναι αποφασισμένος για την νίκη και τον τίτλο . Ο Jonathan Rea είχε τεθεί επικεφαλής του αγώνα με τον Sykes πίσω του.
Ο Sylvain Guintoli όμως ήταν ταχύτερος και στον τέταρτο γύρο του αγώνα κάνοντας και ρεκόρ ταχύτερου γύρου πέρασε στην δεύτερη θέση μπροστά από τον Sykes που φαινόταν πως δεν μπορούσε να απαντήσει!
Ο Guintoli μετά από δυο γύρους πέρασε και τον Rea και τέθηκε επικεφαλής του αγώνα και έμεινε εκεί μέχρι να πέσει η πολυπόθητη καρό σημαία που τον έκανε Παγκόσμιο Πρωταθλητή για το 2014 αφήνοντας τον Sykes μόλις 6 βαθμούς πίσω του στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

4.ApriliaRacing_Guintoli

Ο Tom Sykes δεν κατάφερε να κρατηθεί στη δεύτερη θέση αφού υποχώρησε στην επίθεση του Rea και τερμάτισε τελικά στην 3η θέση.

Πέντε αναβάτες πάλεψαν σκληρά για την 4η θέση, με τον Marco Melandri (Aprilia Racing Team) να νικά τελικά μπροστά από τον Chaz Davies (Ducati Superbike Team) και τον Toni Elias (Red Devils Roma Aprilia).

Ο Πρόσφατα στεφθείς νικητής Superbike EVO David Salom (Kawasaki Racing Team) ήταν για άλλη μια φορά σε έναν μεγάλο αγώνα για την καλύτερη θέση σαν EVO αναβάτης τερματίζοντας μπροστά από τον Niccolo Canepa (Althea Racing Ducati) στην 11η θέση, με τον Canepa στην 12η. Ο Bryan Staring οδήγησε καλά και διεκδίκησε την 3η θέση στα EVO με την 13η θέση στην γενική κατάταξη.

Δεν κατάφεραν να τερματίσουν οι Eugene Laverty (Voltcom Crescent Suzuki), Jeremy Guarnoni (MRS Kawasaki), Aaron Yates (Ομάδα Hero EBR) και Sylvain Barrier (BMW Motorrad Italia)

02_Aprilia_Team

Στην τελική κατάταξη ο Jonathan Rea τερμάτισε 3ος, μόλις 1βαθμο μπροστά από τον Melandri.