25 April 2024
WSBK 2015

WSBK: Ο Rea κερδίζει τον 1ο αγωνα στο Portimao με βροχή !

Την πρώτη του νίκη σε βρεγμένο έκανε ο Rea σήμερα στον 1ο αγώνα της ημέρας στο Portimao.

_CP21923

Μετά από 20 γεμάτους δράση γύρους, βγήκε για πρώτη φορά φέτος flag to flag, που σημαίνει πως οι αναβάτες μπορούσαν να μπουν να αλλάξουν  λάστιχα λόγο της βροχής. Ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team) πήρε την 9η νίκη της σεζόν στον πρώτο αγώνα της ημέρας στο Portimao, με διαφορά 9.384s μπροστά από τον ομόσταυλό του Tom Sykes και τον Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati Team) που συμπλήρωσε το βάθρο.

SBK_07_POR_WSBK_RACE-1-finish-line

Για τους πρώτους 14 γύρους το ζευγάρι της Kawasaki έπαιζαν το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι μέχρι που άρχισε να βρέχει, 6 γύρους πριν το τερματισμό. Όλοι μπήκαν να αλλάξουν λάστιχα έκτος του Sykes που μπήκε ένα γύρο μετά βγαίνοντας από τα πιτ την ώρα που ο Rea ήταν ακριβώς δίπλα του – μας θύμισε  formula 1 αυτό το σκηνικό – Το δίδυμο της Kawasaki συνέχισε την μονομαχία που διέκοψε η βροχή με τον Sykes να δείχνει ότι έχει τον έλεγχο, μέχρι την στιγμή που έκανε ένα λάθος και έμεινε πίσω από τον Rea που κέρδισε την 24η νίκη της καριέρας του.

06709_p7_action_slide_big

Ο Sykes τερμάτισε δεύτερος μπροστά από τον Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team) που συμπλήρωσαν το βάθρο μετά από μια μεγάλη μάχη με τον Leon Haslam (Aprilia Racing Team – Red Devils) στο αρχικό κομμάτι του αγώνα.

Ο Davide Giugliano (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team) τερμάτισε τέταρτος με τον Sylvain Guintoli (Pata Honda World Superbike) και Matteo Baiocco (Althea Racing) στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα.

06572_p7_action_slide_big

Ο Ayrton Badovini (BMW Motorrad Italia) τερμάτισε στην έβδομη μπροστά από τον Leandro Mercado (Barni Racing Ducati)

Ο Michael van der Mark (Pata Honda World Superbike Team) τερμάτισε στην 9η θέση  μετά από μια έξοδο που ειχε ενώ στην 10η θέση τερμάτισε ο Alex Lowes (Voltcom Crescent Suzuki).

Ο Jordi Torres ήταν ο πρώτος από τους αναβάτες της Aprilia στην 11η θέση, μπροστά από τον  ομόσταυλό του, Leon Haslam που είχε μια πτώση στο πρώτο γύρο του μετά την αλλαγή με βρόχινα ελαστικά.

Οι  Randy de Puniet (Voltcom Crescent Suzuki), David Salom (Team Pedercini) και Nico Terol (Althea Racing) ολοκλήρωσαν την βαθμολογουμένη 15αδα.