18 April 2024
WSBK 2016

WSBK: Ο Rea πήρε την πρώτη διπλή νίκη στο Phillip Island

Ο Tom Sykes  ήταν και πάλι αυτός που έστριψε πρώτος και έμεινε μπροστά για μεγάλο μέρος του αγώνα με τον ομόσταυλό του σιν δεύτερη θεση να καραδοκεί πότε θα περάσει.

_MGL5657

Ο Davide Giugliano μαζί με τον Michael Van Der Mark ήταν και αυτοί στην κορυφή και όλα έδειχναν πως θα παλέψουν για το βάθρο.

Στο παιχνίδι του βάθρου μπήκε γρήγορα και ο Chaz Davies που άρχισε να ανεβαίνει γύρο γύρο

Στην συνέχεια χωρίστηκαν σε δύο ομάδες: Van Der Mark, Rea, Davies και Hayden και λίγο πίσω ο Guintoli, ο Giugliano και ο Sykes

hi_R01_Phillip-Island_ReaGB4_1431Ο Nicky Hayden, ήταν από την αρχή μέσα στην κορυφαία δεκάδα και κατάφερε τελικά να τερματίσει στην 4η θεση

Ο Michael Van Der Mark ήταν αυτός που τελικά πέρασε την γραμμή του τερματισμού στην δεύτερη θεση αφού ο Davies είχε μια έξοδο στον προτελευταίο γύρο, αποτέλεσμα της σκληρής μάχης με τον Rea.

_DCP0148

Στην τρίτη θεση τελικά τερματισε ο Giugliano, ενώ ο Guintoli στην 5η θεση και με τον Sykes να κλείνει την εξάδα.