20 April 2024
WSBK 2015

WSBK – Race 1: Ο Sykes κερδίζει o Rea παγκόσμιος πρωταθλητής SBK

Το εναρκτήριο αγώνα του Ισπανικού γύρου κέρδισε ο Tom Sykes (Kawasaki Racing Team), κερδίζοντας το 60ο βάθρο στο WorldSBK στην καριέρα του, ενώ ο team mate του, Jonathan Rea σφραγίζεται το πρώτο του παγκόσμιο τίτλο.

01547_p11_action_full

Ο Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team), τερμάτισε στην 2η θέση,

Ο  Ολλανδός Michael van der Mark κέρδισε για 3η φορά βάθρο φέτος τερματίζοντας στην 3η θέση.

Ο Rea τερμάτισε στην 4η θέση μη θέλοντας να διακινδυνέψει ένα λάθος και να σιγουρέψει την κατάκτηση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος για το 2015

Ο Leon Haslam (Aprilia Racing Team – Red Devils ), τερμάτισε στην 5η θέση παρά του ότι ξεκίνησε από την 11η θέση στο grid.

O Michele Pirro (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team) που έτρεχε  σαν αντικαταστάτης οδηγός,  τερμάτισε στην πολύ καλή 6η θέση, μπροστά από τον αναβάτη της Voltcom Crescent Suzuki, Alex Lowes, Matteo Baiocco (Althea Racing), Leon Camier (MV Agusta Reparto Corse) και τον περσινό πρωταθλητή Sylvain Guintoli (Pata Honda World Superbike Team) που συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

_dcp4816_full

O Jordi Torres έκανε άσχημη εκκίνηση αφού στον πρώτο γύρο ήταν στην 18η θέση, αλλά τελικά τερμάτισε 12ος, τέσσερα δευτερόλεπτα πίσω από τον συμπατριώτη του David Salom (Team Pedercini) που ήταν στην 11η θέση.

Την βαθμολογούμενη 15αδα συμπληρώσαν οι Roman Ramos (Team Go Eleven), Leandro Mercado (Barni Racing) και τον Ayrton Badovini (BMW Motorrad Italia).

Michael-vd-Mark,-PATA-Honda-World-Superbike-Team,-Jerez

Ο Niccolo Canepa (Althea Racing) ήταν στην 4η θέση στους πρώτους γύρους, πριν χάσει το μπροστινό μέρος της Ducati Panigale στη στροφή 6. Ο Ιταλός, τελικά  από την πρώτη σειρά εκκίνησης που ήταν, τελικά κατάφερε να  επανέλθει και να τερματίσει 17ος.