20 April 2024
WSBK 2015

WSBK Race1: Ο Jonathan Rea παίρνει την πρώτη νίκη της Σεζόν στην Αυστραλία!

Βρετανική υπόθεση το πρώτο βάθρο της σεζόν με τον Rea να μετουσιώνει την Super Pole σε νίκη, σε ένα συναρπαστικό αγώνα που από την μέση και μετά έκοβε την ανάσα αφού οι μάχες για την πρώτη θέση μεταξύ των τριών πρώτων Βρετανών ήταν φοβερές και τελικά με έναν απίστευτο τελευταίο γύρο που καθόρισε το νικητή του πρώτου αγώνα αλλά και το βάθρο!01_phillip-island_rea_gb43677_big

Ο Πρώτος αγώνας της χρόνιας του  Παγκόσμιου Πρωταθλήματος  FIM Superbike έγινε σε μια ηλιόλουστο πίστα στο Phillip Island με τον Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team), να παίρνει την πρώτη νίκη της χρονιάς μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα 22 γύρων με τον Leon Haslam (7Aprilia Racing Team) και τον  Chaz Davies (Aruba Ducati SBK), να συμπληρώνουν το πρώτο βάθρο της χρονιάς. Τρεις Βρετανοί και τρεις διαφορετικές κατασκευαστές στο βάθρο στο πρώτο αγώνα της χρονιάς, που μας προδιαθέτει ότι θα δούμε πολύ καλό θέαμα φέτος!

00859_p1_01_wsbk_full

Στην τέταρτη θέση, πολύ κοντά στους τρεις πρώτους τερμάτισε ο νεαρός Jordi Torres, όπου συνέχισε να εντυπωσιάζει όλο το Σαββατοκύριακο στο ντεμπούτο του στα Superbike.

Ο αγώνας ξεκίνησε με 22 αναβάτες στην σχάρα εκκίνησης αφού ο David Salom, Matt Walters και Gabor Rizmayer αποκλείστηκαν μετά από τις πτώσεις που είχαν νωρίτερα το Σαββατοκύριακο.

Ο Jonathan Rea  ήταν αυτός που έστριψε πρώτος και έμεινε ανενόχλητος στην κεφαλή του αγώνα μέχρι τον 5ο γύρο όπου οι άλλοι δυο βρετανοί αλλά και ο Ισπανός της Aprilia τον πλησίασαν και άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά.

01226_p1_01_wsbk_full

Ο Rea έμεινε μπροστά μέχρι τον 13ο γύρο όταν ο Haslam έκανε την επίθεση του και πέρασε μπροστά, όμως ο αναβάτης της Aprilia έκανε ένα πολύ σοβαρό λάθος που τον έβγαλε έξω από την πίστα και ήταν τυχερός που δεν είχε πτώση και κατάφερε και ξαναμπήκε μέσα στην 4η θέση πίσω από τον ομόσταυλό του τον νεαρό Ισπανό Jordi Torres.
Ο Haslam κατάφερε και πέρασε και πάλι στην δεύτερη θέση προσφέροντας με το παθός του για την νίκη ένα μοναδικό θέαμα. Ο Chaz Davies προσπάθησε αρκετέ φορές να επιτεθεί και μάλιστα κάποια στιγμή πέρασε στην δεύτερη θέση αλλά δεν μπόρεσε τελικά να αντισταθεί και έμεινε στην τρίτη θέση, δίνοντας στην Ducati το πρώτο της βάθρο για φέτος. Όλος ο αγώνα συνεχίστηκε έτσι με τους τρεις Βρετανούς να θέλουν απελπισμένα την νίκη φτάνοντας στον τελευταίο γύρο όπου Rea και Haslam άλλαζαν  θέσεις σχεδόν σε κάθε στροφή, με τον Rea να τερματίζει με μόλις +0.039s

_33c1481_big

Ο Michael van der Mark (Pata Honda World Superbike Team) έκανε μια πολύ καλή κίνηση περνώντας την θέση από τον Tom Sykes αναγκάζοντας τον πρώην πρωταθλητή να βγει στο γρασίδι με μεγάλη ταχύτητα και να ξαναμπεί 10ος. Τελικά ο Sykes  τερμάτισε 6ος πίσω από τον Ολλανδό ο οποίος τερμάτισε  στην 5η θέση .

00443_p1_01_full

Ο Sylvain Guintoli (Pata Honda Team WSBK) κάνοντας κάποια λάθη αλλά διορθώνοντας και κάνοντας  ένα καλό αγώνα τερμάτισε τελικά στην  7η θέση μπροστά από τον Nico Terol (Althea Racing) ενώ ο Alex Lowes (Voltcom Crescent Suzuki) τερμάτισε στην 9η θέση μπροστά από τον Leon Camier.
guintoli_full
Την δωδεκάδα συμπλήρωσαν ο Matteo Baiocco  και ο 12. Tati Mercado, ενώ ο Troy Bayliss που έφτασε μέχρι και την 7η θέση, τελικά τερμάτισε στην 13η θέση.

Ο Niccolo Canepa ήταν ο μόνος που είχε πτώση και οδηγήθηκε στο ιατρικό κέντρο για περαιτέρω ελέγχους.