19 April 2024
WSBK 2016

WSSP: o Sofuoglu κερδίζει την πρώτη Superpole στα Supersport στο Philip Island

Ο πρωταθλητής παίρνει την pole position για τον πρώτο αγώνα της χρονιάς στην Αυστραλία!

66046_P1_Ambience

Ο τούρκος αναβάτης πήρε μια απίστευτη pole position, στην πρώτη Superpole στην ιστορία του World Supersport. Με περισσότερα από μισό δευτερόλεπτο μπροστά από τον δεύτερο PJ Jacobsen με την Honda του, ο πρωταθλητής φαίνεται έτοιμος να υπερασπιστεί το στέμμα του.

Από φέτος στα Supersport   η διαδικασία της Pole position γίνεται όπως και στα SBK, με Super Pole 1 και 2.
Ο Christian Gamarino πήρε την πρώτη θέση στην πρώτη Superpole 1 αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Federico Caricasulo που ήταν ταχύτερος κατά το μεγαλύτερο μέρος , και έτσι ήταν οι δυο αναβάτες που πέρασαν στην Superpole 2.

26329_P1_Action

Ο PJ Jacobsen  θα εκκινήσει από την 2η θέση στην πρώτη σειρά εκκίνησης αύριο στον πρώτο αγώνα της χρονιάς.

Ο Rookie Randy Krummenacher, ομόσταυλός του πρωταθλητή Κενάν Σοφουόγλου, έδειξε εντυπωσιακή πορεία στις preseason δοκιμές, αλλά και σήμερα που με ένα γύρο αρκετά καλό ήταν αρκετός για να πάρει μια άνετη 3η θέση στην γραμμή εκκίνησης !

64980_P1_ActionΗ μεγάλη έκπληξη της Superpole 2 ήταν ο Jules Cluzel όπου είχε πτώση και έμεινε στην 8η θεση. Ο Γάλλος της MV Agusta επιστρέφει μετά από ένα μεγάλο ατύχημα πέρυσι στη Jerez, που τον έκανε να εγκαταλείψει τον αγώνα για τον τίτλο και τον απέκλεισε για το υπόλοιπο της σεζόν. Οι νέοι τεχνικοί κανονισμοί έκαναν την ιταλική φίρμα να κάνουν περισσότερες προσαρμογές κατά τις δοκιμές του χειμώνα από ό, τι πολλές άλλες ομάδες, με δεδομένη την απαγόρευση στο σύστημα ελέγχου πρόσφυσης και το spec παραγωγής της MV Agusta, του συστήματος ως μέρος του πακέτου της μοτοσυκλέτας δρόμου. Ο Cluzel είχε πτώση επίσης χθες στα δοκιμαστικά και θα ελπίζει να μπορέσει να βρει το ρυθμό του και να διεκδικήσει και πάλι το τίτλο για το 2016!

Ο αγώνας WorldSSP θα γίνει αύριο στις 04:30 τα ξημερώματα προς Κυριακή!