20 April 2024
BMU - National Championships

Χρήστος Μπουζούκης, απολογισμός του 2016 και σχέδια για το 2017 – Συνέντευξη

Ο Χρήστος Μπουζούκης αγωνίστηκε το 2016 στην Μεγάλη Βρετανία στο πρωτάθλημα BMCRC,  όπου και μετά από 9 γύρους ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα, με τον Χρήστο Μπουζούκη να τερματίζει στην 2η θέση !

Ένα δύσκολο πρωτάθλημα το BMCRC με 9 γύρους, όπου έγιναν 31 αγώνες  συνολικά, πολλοί από αυτούς με βροχή κάτω από δύσκολες συνθήκες, με τον Χρήστο Μπουζούκη να τερματίζει σε 25 αγώνες, κερδίζοντας 19 βάθρα με 2 νίκες, 11 δεύτερες θέσεις και 6 τρίτες, που τον έφεραν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Biker Spirit: Χρήστο ήταν μια απίστευτη χρονιά για σένα με πάρα πολλές εμπειρίες, πες μας μερικές σκέψεις σου για την χρονιά που πέρασε.

Χρήστος Μπουζούκης: Έχοντας τραυματιστεί σοβαρά τον Ιούλιο του 2015 σε αγώνα στο Cadwell Park, όλα έδειχναν πως η συνέχεια θα είναι δύσκολη μιας και ο τραυματισμός μου ήταν αρκετά σοβαρός ώστε να με “πετάξει έξω” για 6 μήνες. Δεν το έβαλα κάτω και συνέχισα βάζοντας τα δυνατά μου με προετοιμασία εντός γυμναστηρίου μόνο, εφόσον δεν ήμουν σε κατάσταση να οδηγήσω την μηχανή μου. Έτσι ο πρώτος αγώνας της χρονιάς ήταν αυτόματα και το πρώτο επίσημο τεστ για μένα μετά από απώλεια 8 μηνών και χωρίς να ρυθμίσω καν τις αναρτήσεις της μοτοσικλέτας μου μετά την αναβάθμιση που έγινε.

Biker Spirit: Πως ήταν ο πρώτος αγώνας;

Χρήστος Μπουζούκης: Ο πρώτος αγώνας της χρονιάς στο Brands Hatch τελείωσε με τα καλυτέρα συναισθήματα Αφού εκτός του ότι ήμουν αρκετά ανταγωνιστικός, κέρδισα και μια 3η θέση στο τελευταίο σκέλος της Κυριακής. Πράγμα που μου έδωσε δύναμη και θέληση για να συνεχίσω.

Biker Spirit: Στην συνέχεια τι έγινε, πως προχώρησες;

Χρήστος Μπουζούκης: Η συνέχεια του πρωταθλήματος ήταν περιπετειώδης με παρά πολλές δυσκολίες, που στο τέλος πάντα τις ξεπερνούσα. Έτσι βρέθηκα να είμαι παρά πολλές φορές στην 2η θέση του βάθρου αλλά και στην 1η με αποτέλεσμα να κατακτήσω την τελική 2η θέση στο πρωτάθλημα BMCRC-BG Products MRO Clubman 1000.

Biker Spirit: Πόσο δύσκολο ήταν να είσαι μόνος σου στους αγώνες, χωρίς ομάδα, χωρίς να έχεις σε κάθε αγώνα κάποιον να σε βοηθά;

Χρήστος Μπουζούκης: Κατά την διάρκεια του πρωταθλήματος με επισκέφθηκαν κάποιοι απίστευτοι άνθρωποι που έπαιξαν σημαντικό ρόλο για ότι κατάφερα φέτος.

Ο Τάσος Κωστάρας όπου μου ρύθμισε τις αναρτήσεις,  και δεν έφυγε λεπτό από δίπλα μου, παρόλο που δεν ήταν εδώ μαζί μου, η βοήθεια του ήταν πολύτιμη, ο Στάθης Μπαρτζώκας που χωρίς αυτόν δεν θα ήμουν σε σωστή φόρμα ώστε να είμαι ανταγωνιστικός.

Βέβαια πολλοί ήταν αυτοί που με βοήθησαν, έστω και αν δεν ήταν μαζί μου στην πιστά, παρόλα αυτά με ακολουθούσαν παντού με την σκέψη τους και την υποστήριξη τους. Ο Άλκης Παγουνας (Takouni Star Ιωάννινα), ο Γιάννης (γνωστός ως SpeedJunkies) και Γρηγόρης Παναγος (MotoPaint Panagos) που σε αυτούς χρωστάω όλη την συντήρηση του αγωνιστικού μου εξοπλισμού (κράνος, στολή, μπότες). Φυσικά το Bikerspirit που είναι ΣΤΑΘΜΟΣ στην πορεία της καριέρας μου!

Biker Spirit: Τι σχέδια έχεις για το 2017 μετά από τόσο καλή χρονιά;

Χρήστος Μπουζούκης: Τα σχέδια μου για την επόμενη χρόνο είναι πολλά, με  κύριο στόχο την συμμετοχή μου στο πρωτάθλημα BSB, στην κατηγορία Superstock 1000. Ένα όνειρο που γίνεται επιτέλους πραγματικότητα!

Σκοπεύω να τρέξω τουλάχιστον σε 4 αγώνες (ίσως 5) και ταυτόχρονα να τρέχω και στις μεγάλες κατηγορίες άλλων πρωταθλημάτων όπως είναι το BMCRC αλλά και το Thundersport GB ώστε να είμαι συνεχόμενα ενεργός και να γίνομαι όλο και πιο γρήγορος.

Οι διαδικασίες και οι συζητήσεις με μελλοντικούς χορηγούς έχουν ξεκινήσει και ελπίζω σε κάτι πάρα πολύ καλό, είμαι πολύ αισιόδοξος!

Θα ήθελα πάρα πολύ να συμμετέχω σε όλο το πρωτάθλημα BSB, αλλά αυτό θα γίνει πραγματικότητα μόνο αν το ενδιαφέρον των ανθρώπων που συζητώ και με βλέπουν, θα είναι μεγάλο ώστε να μου προσφέρουν όλη την βοήθεια που χρειάζεται για να το επιτύχω.

Κλείνοντας αυτή την χρονιά θέλω να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους που μου στάθηκαν δίπλα μου όλη την χρονιά και για όλα τα μηνύματα από γνωστούς και αγνώστους που με γέμισαν δύναμη και πίστεψαν σε μένα!

Biker Spirit: Χρήστο σε ευχαριστούμε για την μικρή αυτή συνέντευξη αλλά και για ότι μας χάρισες όλη την χρονιά, το Biker Spirit θα είναι μαζί σου και την νέα χρονιά και σου εύχεται τε καλύτερα!

Αν θέλετε κι εσείς να είστε μέρος του ονείρου του Χρήστου Μπουζούκη, και να επωφεληθείτε από αυτό, στηρίζοντας την επιχείρηση σας αλλά και την μοναδική Ελληνική συμμετοχή στο Βρετανικό πρωτάθλημα BSB, δεν έχετε παρά να επικοινωνήσετε με τον Χρήστο Μπουζούκη είτε μέσω Facebook είτε μέσω email στο bouzoukisr148@hotmail.co.uk

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα ρεπορτάζ από τους 9 γύρους του Χρήστου Μπουζούκη φέτος στο πρωτάθλημα BMCRC

– 1ος Γύρος: Το πρώτο βάθρο για τον Χρήστο Μπουζούκη ήρθε στον πρώτο αγώνα στο Brands Hatch

– 2ος Γύρος: Συνέχεια στα βάθρα για τον Χρήστο Μπουζούκη στον 2ο αγώνα στο Donington Park

– 3ος Γύρος: Βάθρο και στον 3ο γύρο για τον Χρήστο Μπουζούκη στο Silverstone

– 4ος Γύρος: 3 Βάθρα στον 4ο γύρο για τον Χρήστο Μπουζούκη στο Snetterton 300

– 5ος Γύρος: Στην 2η θεση της βαθμολογίας ο Χρήστος Μπουζούκης μετά το Oulton Park

– 6ος Γύρος: 3 Βάθρα για τον Χρήστο Μπουζούκη στο CadwellPark

– 7ος Γύρος: Στο Βάθρο και πάλι ο Χρήστος Μπουζούκης στο Brands Hatch GP

– 8ος Γύρος: Δεύτερη Νίκη για τον Χρήστο Μπουζούκη στο Snetterton 300

– 9ος Γύρος: Ο Χρήστος Μπουζούκης στην 2η θέση του πρωταθλήματος BMCRC 2016 της Μεγάλης Βρετανίας