17 June 2024
MotoGP 2024

Moto3: Ο David Alonso κέρδισε τον αγώνα στην Catalunya – Αποτελέσματα

Ο David Alonso κέρδισε το Grand Prix της Catalunya στην κατηγορία Moto3, για τον έκτο γύρο του πρωταθλήματος 2024 στο Montmelò της Βαρκελώνης.

Με έναν τέλειο τακτικά αγώνα, ο αναβάτης της Team Aspar πέρασε τη γραμμή τερματισμού μπροστά από τον poleman Ivan Ortolà με το KTM της Team MT Helmets – MSI και τον Josè Antonio Rueda με ένα KTM της Team Red Bull Ajo.

Με αυτή τη νίκη, την τέταρτη της σεζόν, όγδοη στην καριέρα του, ο Κολομβιανός αναβάτης της CFMoto παίρνει το προβάδισμα στην παγκόσμια κατάταξη από τον Daniel Holgado, που ήταν έκτος σήμερα με το GASGAS της Team Tech3.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Collin Veijer σε ένα Team Intact GP Husqvarna και ένας εξαιρετικός David Munoz, ο οποίος παρά την ποινή του μεγάλου γύρου τερμάτισε κοντά στους κορυφαίους.

Ο Luca Lunetta τερμάτισε στην 7η θέση μπροστά από το GASGAS της Team Tech3 του Jacob Roulstone και του συμπαίκτη του Filippo Farioli. Ο Adrian Fernandez κλείνει το Top Ten με το Honda Leopard.

Η βαθμολογία βλέπει πλέον τον Alonso με 118 βαθμούς, έναντι 104 του Holgado, 75 του Veijer, 70 του Ortolà και 49 του David Munoz.