27 April 2024
MotoGP 2023

Moto3: Ο David Alonso κέρδισε τον αγώνα στην Ταϊλάνδη – Αποτελέσματα

Ο David Alonso κέρδισε το Grand Prix της Ταϊλάνδης στην κατηγορία Moto3, για τον 17ο γύρο του πρωταθλήματος MotoGP 2023 στο Chang International Circuit στο Buriram.

Ο Κολομβιανός (Team Aspar) κέρδισε τον Taiyo Furusato (Team Asia Honda) και τον Collin Veijer (Team Intact GP Husqvarna) πάνω στην γραμμή τερματισμού με τους δύο τελευταίους να κατακτούν το πρώτο τους βάθρο στην καριέρα τους.

Για τον οδηγό της GASGAS, ήταν η τέταρτη νίκη στη σεζόν rookie μετά από αυτές που πέτυχε σε Silverstone, Barcelona και Misano. Ο ηγέτης του παγκόσμιου πρωταθλήματος Jaume Masia ήταν μόλις τέταρτος, περνώντας τη γραμμή τερματισμού μόλις 23 χιλιοστά από το τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ωστόσο, ο αναβάτης της Team Honda Leopard επεκτείνει το προβάδισμά του στην κατάταξη δεδομένου ότι πλησιέστερος αντίπαλος του, Ayumu Sasaki, έπεσε αφού χτύπησε τον David Munoz, ο οποίος φαίνεται να είχε τεχνικό πρόβλημα με το KTM του.

Στο ατύχημα ενεπλάκη και χωρίς συντριβή ο Daniel Holgado (KTM Tech3), ο οποίος έπεσε πίσω στο πίσω μέρος και έκανε μια επιστροφή, φτάνοντας στην έκτη θέση, πίσω από τον Deniz Oncu (KTM Red Bull Ajo) .

Στο Top Ten είναι επίσης ο Matteo Bertelle και ο Riccardo Rossi, Οι δυο τους τερμάτισαν στην έβδομη και όγδοη θέση, μπροστά από τους Ryusei Yamanaka (GASGAS Aspar) και Kaito Toba (Honda SIC58 Squadra Corse).

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης οι Ivan Ortolà (KTM MTA), Joel Kelso (CFMoto Pruestel GP), Diogo Moreira (KTM MT Helmets – MSI), Xavier Artigas (CFMoto PruestelGP) και Adrian Fernandez (Honda Leopard).

Στο Πρωτάθλημα ο Masia φτάνει τους 230 βαθμούς, ακολουθούν οι Sasaki στους 17 βαθμούς πίσω, οι Alonso και Holgado στους 25 και ο Deniz Oncu στους 39.