MotoGP 2023

Ποινή χρόνου στον Aleix Espargaro για παραβίαση πίεσης ελαστικών

Στο Silverstone GP, ένας κατάλογος κυρώσεων τέθηκε σε ισχύ σε περίπτωση μη συμμόρφωσης με το ελάχιστο όριο πίεσης ελαστικών.

Ο εργοστασιακός αναβάτης της Aprilia, Aleix Espargaro, ήταν ο πρώτος που έλαβε ποινή 3 δευτερολέπτων στο Buriram, βάση των νέων κανονισμών!

Ο 34χρονος Καταλανός πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στην πέμπτη θέση, 4.303 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο. Ωστόσο, με τα τρία δευτερόλεπτα πέναλτι που προστέθηκαν, ο Aleix Espargaro πέφτει πίσω στην όγδοη θέση.

Οι αγωνοδίκες της FIM MotoGP ανέφεραν επίσης ότι η πίεση των ελαστικών ήταν πολύ χαμηλή για τον νικητή Jorge Martin, τον Marc Márquez (νέος στην 6η θέση) και τον Pol Espargaro (18η θέση). Ωστόσο, επειδή αυτή ήταν η πρώτη παράβαση της σεζόν, πήραν μια προειδοποίηση.

Στο GP της Catalunya, ο Maverick Viñales ήταν ο πρώτος από μια σειρά οδηγών που πήραν προειδοποίηση. Στο GP της Ταϊλάνδης αυτή την Κυριακή, ήταν ο ομόσταυλός του στην Aprilia, Aleix Espargaro που ήταν ο πρώτος που του επιβλήθηκε χρονική ποινή για ένα δεύτερο παράπτωμα της τρέχουσας σεζόν.

Στη σεζόν MotoGP του 2023, η πίεση των ελαστικών στα μπροστινά ελαστικά θα παρακολουθείται για πρώτη φορά με τυπικούς αισθητήρες της LDL. Από το Silverstone GP (6 Αυγούστου), έχει τεθεί σε ισχύ ένας κατάλογος κυρώσεων εάν δεν τηρηθεί το ελάχιστο όριο πίεσης ελαστικών που ορίζει η Michelin.

Η τιμή στόχος για το μπροστινό ελαστικό, που έχει οριστεί στα 1,88 bar (αλλά μπορεί να διαφέρει ελαφρώς ανάλογα με τη διαδρομή), πρέπει να διατηρηθεί περισσότερο από το 30 τοις εκατό του χρόνου στο σπριντ (15 ή λιγότεροι γύροι) και στο Grand Prix (περισσότεροι από 15 γύροι) πάνω από 50 τοις εκατό.

Επειδή το σύστημα είναι νέο και εισήχθη κατά τη διάρκεια μιας τρέχουσας σεζόν, δεν υπάρχει κίνδυνος αποκλεισμού μέχρι νεωτέρας. Αντίθετα, οι αγωνοδίκες της FIM MotoGP συμφώνησαν σε μια κλιμακωτή ποινή με τη μορφή χρονικών ποινών που θα προστεθούν μετά τον αγώνα:

1η παράβαση: Προειδοποίηση
2η παράβαση: 3 δευτερόλεπτα πέναλτι
3η παράβαση: 6 δευτερόλεπτα πέναλτι
4η παράβαση: 12 δευτερόλεπτα πέναλτι