24 August 2024
Rally Raid

1-2 για την Aprilia Tuareg Racing στον αγώνα Baja Aragón Rally 2024

Ο JACOPO CERUTTI ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ Ο FRANCESCO MONTANARI ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΛΥΚΥΛΙΝΔΡΩΝ

Το νικηφόρο σερί της Aprilia Tuareg Racing συνεχίζεται με το 1-2 στο ντεμπούτο της στον ιστορικό Αγώνα Baja Aragón με τους Jacopo Cerutti και Francesco Montanari. Η Aprilia Tuareg Racing κέρδισε το FIM Bajas Trophy της Αραγονίας στην κατηγορία των πολυκύλινδρων μοτοσυκλετών άνω των 600cc και κατέλαβε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη στις μοτοσυκλέτες άνω των 450cc.

Ο Jacopo Cerutti ήταν πρωταγωνιστής στην κατηγορία πολυκύλινδρων από την πρώτη ημέρα, κερδίζοντας τόσο τον Πρόλογο την Παρασκευή όσο και τις Ειδικές Διαδρομές το Σάββατο και την Κυριακή, παρά το ατύχημα χωρίς συνέπειες τη δεύτερη ημέρα. Με αυτά τα εξαιρετικά αποτελέσματα στην πρώτη του συμμετοχή σε αυτό το ράλι, κατάφερε να ολοκληρώσει το Σαββατοκύριακο ως νικητής της κατηγορίας πολυκύλινδρων και ενδέκατος στη γενική κατάταξη.

Ο Francesco Montanari, στην πρώτη του εμπειρία στον Αγώνα Baja Aragón, πραγματοποίησε επίσης εξαιρετική απόδοση, συμπληρώνοντας το 1-2 στην κατηγορία πολυκύλινδρων και τερματίζοντας δέκατος όγδοος στη γενική κατάταξη.

Αυτό το 1-2, που έρχεται να προστεθεί στις προηγούμενες νίκες στο Hellas Rally Raid και στο ιταλικό Motorally, επιβεβαιώνει για άλλη μια φορά τη μεγάλη ευελιξία της Aprilia Tuareg 660, η οποία αποδεικνύεται ανταγωνιστική και υψηλών επιδόσεων σε κάθε τύπο εδάφους.

JACOPO CERUTTI

“Ήταν ένας υπέροχος αγώνας, διασκέδασα. To ράλι ήταν εξαιρετικά επίπονο παρά το γεγονός ότι ήταν σύντομο, και ήταν επίσης περίπλοκο επειδή προηγήθηκαν τα αυτοκίνητα τόσο το Σάββατο όσο και την Κυριακή, καθιστώντας το έδαφος πραγματικά δύσκολο. Είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος και ευχαριστημένος με την απόδοση της μοτοσυκλέτας.”

FRANCESCO MONTANARI

“Πήγε αρκετά καλά. Είμαι ευχαριστημένος με τον αγώνα και με το ρυθμό. Κάναμε εξαιρετική δουλειά και ήταν μια καλή δοκιμασία ενόψει των επερχόμενων αγώνων. Τους επόμενους μήνες, θα δουλέψουμε σκληρά για να βελτιωθούμε ακόμα περισσότερο.”