8 July 2024
National Championships - BMU

1η θέση στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα BMU για τον Κωνσταντίνο Μαυρόπουλο στο Brno

Ο 6ος αγώνας για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα BMU 2024, ξεκίνησε για τον Κωνσταντίνο Μαυρόπουλο από την 4η θέση στη σχάρα εκκίνησης βάσει της κατατακτήριας δοκιμής του Σαββάτου.

Με μια πολύ καλή εκκίνηση δεν άργησε να φτάσει στη 3η θέση και να δίνει μάχη για την 2η θέση γενικής 1η για το Βαλκανικό πρωτάθλημα BMU.

Η «μάχη» συνεχίστηκε μέχρι την ευθεία του  τελευταίου γύρου όπου ο Τούρκος αγωνιζόμενος Mert Konuk έκανε για άλλη μια φορά τις επιθετικές του κινήσεις στον Κωνσταντίνο Μαυρόπουλο ο οποίος απτόητος συνέχισε τον αγώνα του ενώ ο Mert Konuk είχε πτώση στην Κ1.

Ο Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος τερμάτισε 1ος για το βαλκανικό πρωτάθλημα BMU και 2ος για το Alpe Adria και γενικής κατάταξης.

Ο ίδιος δήλωσε: «Ήταν ένας πολύ καλός αγώνας καθώς  καταφέραμε να επιδιορθώσουμε τη χθεσινή βλάβη στο μπροστινό. Οι χρόνοι μου ήταν καλύτεροι από τους χθεσινούς και ένιωθα πιο άνετος πάνω στην μοτοσυκλέτα μου. Ο Mert αποφάσισε να έχουμε μια πιο επιθετική μάχη κατά τη διάρκεια του αγώνα με αποτέλεσμα να βγει εκτός στον τελευταίο γύρο και να τερματίσω στην πρώτη θέση για το BMU – 2η γενικής/ Alpe Adria. Επόμενος αγώνας στη Ρουμανία για τον 7ο και 8ο αγώνα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος BMU.»

@arpacademy @dimosthenismavropoulos @motodynamicsgr @yamahamotorgreece @yamaha_racing_hellas @sambacoffeeroasters @motoholicsgr @motodiktio @motod1rect @yamaha_spiliotis1_official @pirelli @intramoto @motoaccessgr @ms.speedie @extraproducts.tasoulis @rider.graphics @mouratisgp @chocomaxcroissant