22 July 2024
National Championships - BMU

2 νίκες και 3 βάθρα κέρδισαν οι Έλληνες οδηγοί στον 2ο αγώνα στις Σέρρες για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας BMU 2023 – Αποτελέσματα

Η Κυριακή 7 Μαΐου ήταν η δεύτερη ημέρα του 1ου γύρου του Βαλκανικού πρωταθλήματος ταχύτητας BMU 2023, που ξεκίνησε το Σάββατο, υπό την αιγίδα της Βαλκανικής Ένωσης Μοτοσυκλέτας (Balkan Motorcycle Union), με αναβάτες από Βουλγαρία, Ρουμανία, Τουρκία, Σερβία, Ελλάδα κ.α.

Την Κυριακή, όπως και το Σάββατο είχαμε 9 Ελληνικές συμμέτοχες στις κατηγορίες, SSP300, CFMOTO, F1000, SSP και SBK.

Στην κατηγορία, SSP300, είχαμε και πάλι δυο συμμέτοχες, αυτή του Ντίνου Μαυρόπουλου και του Απόστολου Καμζέλη.

Απόστολος Καμζέλης

Στον αγώνα ο Απόστολος  Καμζέλης ξεκίνησε από την pole position, αυτή την φορά χωρίς λάθη, και κυνήγησε τον Patrick Pascota και πέρασε μπροστά στην κορυφη του αγώνα μέχρι στο τέλος του πρώτου γύρου. Τελικά παρα την επανεκκίνηση του αγώνα που διακόπηκε με κόκκινη σημαία λόγω πτώσης οδηγού, πήρε την πρώτη του νίκη φέτος, στον 2ο μόλις αγώνα!

Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα από την 4η θέση.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Teker Salih.

Έτσι ο απολογισμός του 1ου γύρου με τους 2 αγώνες βρίσκει  τους δυο Έλληνες οδηγούς Απόστολο  Καμζέλη, με μια νίκη και μια 9η θέση, ενώ τον Κωνσταντίνο Μαυρόπουλο, με μια 3η και μια 4η θέση.

Στην κατηγορία, CFMOTO είχαμε και πάλι δυο συμμετοχές με τον Σπύρο Αντωνίου και την μοναδική γυναικά την Αντωνία Κορρέ.

Σπύρος Αντωνίου

Ο Σπύρος Αντωνίου ξεκινώντας από την pole position, πήρε και σήμερα στον 2ο αγώνα την νίκη, ενώ η Αντωνία Κορρέ τερμάτισε στην 5η θέση της κατηγορίας!

Αντωνία Κορρέ

Έτσι μετα από τους δυο αγώνες ο Σπύρος Αντωνίου φεύγει με δυο νίκες και στην κορυφη της κατηγορίας, ενώ η Αντωνία Κορρέ φεύγει με δυο 5ες θέσεις, στην πρώτη της επαφή με το Βαλκανικό Πρωτάθλημα!

Στην κατηγορία F1000, σήμερα είχαμε και πάλι τρεις συμμετοχές, με τον Γρηγόρη Μαλιτζή, Ιωάννη Καναράκη και τον Κώστα Κατραντζάκη. Ο Γρηγόρη Μαλιτζή, είχε πτώση , αναμεσά στην στροφή 14 και 15, ενώ ήταν πρώτος με αποτέλεσμα να βγει κόκκινη σημαία, για να λάβει τις πρώτες βοήθειές και να μεταφερθεί ο Μαλιτζής, λόγω τραυματισμού του.

Ο Μαλιτζή είχε κάποια κατάγματα και βρίσκεται ακόμα στο νοσοκομείο. Στην επανεκκίνηση του αγώνα όλα πήγαιναν καλά για τον Γιάννη Καναράκη που ήταν στην 4η θέση αλλα είχε πτώση στον τελευταίο γύρο και έτσι δεν κατάφερε να τερματίσει τον 2ο αγώνα, Ευτυχώς όμως ο Καναράκης δεν τραυματίστηκε! Ο Κώστας Κατραντζάκης ήταν ο μόνος που τερμάτισε στην 10η θέση!

Έτσι ο απολογισμός των τριών Ελλήνων οδηγών από τον διπλό αγώνα είναι ο Γρηγόρης Μαλιτζής με μια 3η θέση, ο  Γιάννης Καναράκης, με μια 6η , ενώ ο Κώστας Κατραντζάκης, με μια 14η και μια 10η θέση.

Τον αγώνα κέρδισε ο Aleksander Ivkovic, μπροστά από τον Bonev Plamen και τον Akgun Harun.

Στην κατηγορία SSP, είχαμε την συμμετοχή του Πρωταθλητής Βαλκανίων στην κατηγορία SSP το 2022, Αλέξανδρου Παπαγεωργίου που χθες στον 1ο αγώνα τερμάτισε στην 3η θέση!

Αλέξανδρος Παπαγεωργίου

Ο αγώνα γίνεται μαζί με την κατηγορία STK600, έτσι ο Αλεξ Παπαγεωργίου που ξεκίνησε από την πρώτη σειρά εκκίνησης της κατηγορίας, πάλεψε και τελικά τερμάτισε στην 3η θέση της γενικής κατάταξης αλλα στην 2η της κατηγορίας του!

Έτσι ο Αλέξανδρος Παπαγεωργίου φεύγει από τον πρώτο διπλό αγώνα με μια 3η και μια 2η θέση της κατηγορίας κερδίζοντας τα δυο πρώτα βάθρα στην φετινή σεζόν!

Τον αγώνα νίκησε ο Furkan Eryilmaz και 3ος ήταν ο Ionel Pascota.

Και τέλος στην κατηγορία SBK, είχαμε την συμμετοχή του Έλληνα πρωταθλητή της κατηγορίας SBK το 2022, Δημήτρη Καρακώστα.

Δημήτρης Καρακώστας

Ο Καρακώστας ξεκίνησε τον αγώνα και πάλι από την πρώτη σειρά εκκίνησης.

Στον αγώνα ο Δημήτρης Καρακώστας ένιωσε όπως είπε και ο ίδιος αρκετά βελτιωμένος αλλα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Martin Choy που κέρδισε τον αγώνα και τερμάτισε πάλι στην 2η θέση, ενώ το βάθρο έκλεισε ο Dimitar Mitov.

Ο Καρακώστας φεύγει από τον 1 γύρο των δυο αγώνων με δυο 2ες θέσεις και τα δυο πρώτα βάθρα της σεζόν!

Ο Καρακώστας μετα τον αγώνα δήλωσε: «Με βελτίωση και σταθερότητα της μοτοσικλέτας μου αλλά και της απόδοσης μου κέρδισα τη δεύτερη θέση στον σημερινό αγώνα. Είμαι ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα του σαββατοκύριακου και χωρίς εφησύχαση συνεχίζουμε μαζί με την ομάδα μου τη προετοιμασία για τον δεύτερο γύρο του Βαλκανικού Πρωταθλήματος που θα γίνει τον επόμενο μήνα μαζί με τον πρώτο γύρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας. Σας ευχαριστώ όλους για τα ενθαρρυντικά σας λόγια και την υποστήριξη!»

Φωτογραφίες: © LAP.bg – Spiros Patmanidis