21 June 2024
BMU - National ChampionshipsΠαν.Πρ.Ταχ. 2024

Η Αντωνία Κορρέ κέρδισε δυο βάθρα και ένα προσωπικό ρεκόρ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας ΠΠΤ 2024 στις Σέρρες

Η Αντωνία Κορρέ – Tonia27 ξεκίνησε τον 1ο αγώνα ου Σάββατου από την 16η θέση στη σχάρα εκκίνησης.

Έκανε μια πολύ καλή εκκίνηση φέρνοντας την από την 8η στην 6η θέση για την κατηγορία CFMOTO 300cc.

Ο αγώνας διακόπηκε μετά τον πρώτο κιόλας γύρο λόγω πτώσης ενός αγωνιζόμενου. Ο αγώνας συνεχίστηκε με την Αντωνία να ξεκινάει στην γρήγορη εκκίνηση από την 18η θέση στη σχάρα εκκίνησης. Κάνοντας πολύ δυναμικές προσπεράσεις η Αντωνία Κορρέ τερμάτισε 2η στην κατηγορία νέων οδηγών, και στην 6η θέση στην κατηγορία CFMOTO στο Βαλκανικό BMU.

Στον 2ο αγώνα της Κυριακής η Αντωνία Κορρέ-Tonia27 ξεκίνησε από την 14η θέση στη σχάρα εκκίνησης. Η Αντωνία Κορρέ από τον 2ο κιόλας γύρο βελτίωνε συνεχώς τον χρόνο της καταφέρνοντας έτσι να σπάει σε κάθε γύρο το προσωπικό της ρεκόρ τερματίζοντας τον αγώνα με χρόνο 1:36:409 στη 2η θέση στην κατηγορία Νέων  οδηγών του ΠΠΤ 2024, και στην 7η θέση στην κατηγορία CFMOTO στο Βαλκανικό BMU

Η ίδια δηλώνει: «Είμαι αρκετά ευχαριστημένη με τα αποτελέσματα του αγωνιστικού αυτού Σαββατοκύριακου καθώς κατάφερα να βελτιώσω τον προσωπικό μου χρόνο και να ανέβω και στους 2 αγώνες στο 2ο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία Νέων. Ήταν μια υπέροχη εμπειρία και θα ήθελα να ευχαριστήσω την ομάδα μου και την οικογένειά μου που με στηρίζουν στην αγωνιστική μου πορεία.»