2 July 2024
MotoGP 2024

Moto2: Ο Ai Ogura κέρδισε τον αγώνα στο Assen – Αποτελέσματα

Ο Ai Ogura κερδίζει το Grand Prix της Ολλανδίας της κατηγορίας Moto2, για τον 8ο γύρο του πρωταθλήματος 2024, στο TT Circuit στο Assen.

Ο Ιάπωνας αναβάτης της Team MT Helmets – MSI κέρδισε τον Fermin Aldeguer, που τιμωρήθηκε με ποινή σε μεγάλο γύρο σε 8 γύρους πριν το τέλος για να ολοκληρωθεί, με προειδοποίηση ορίων πίστας, κάτι που είχε ήδη συμβεί στη Βαρκελώνη. Το βάθρο συμπλήρωσε ο ηγέτης του παγκόσμιου πρωταθλήματος Sergio Garcia.

Αυτή ήταν  η 5η νίκη για τον Ιάπωνα αναβάτη

Τέταρτος στη γραμμή τερματισμού ήταν ο Jake Dixon (Aspar), ο οποίος προηγήθηκε του Somkiat Chantra (Team Asia) και του Tony Arbolino (Marc VDS).

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Marcos Ramirez (OnlyFans American Racing Team), μπροστά από τον Alonso Lopez (SpeedUp), Manuel Gonzalez (Gresini) και τον Celestino Vietti (Red Bull Ajo).

Η κατάταξη του παγκοσμίου πρωταθλήματος εξακολουθεί να βλέπει τον Σέρχιο Γκαρσία στο προβάδισμα, με 138 βαθμούς, 14 περισσότερους από τον νικητή Άι Ογκούρα και 23 περισσότερους από τον Τζο Ρόμπερτς, ο οποίος δεν αγωνίστηκε λόγω σπασίματος της κλείδας που υπέστη στην προπόνηση (θα επιστρέψει την επόμενη εβδομάδα στο Sachsenring).