28 October 2024
MotoGP 2024

Moto2: Ο Ai Ogura Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Canet κέρδισε τον αγώνα στην Ταϊλάνδη – Αποτελέσματα

Ο Ai Ogura είναι Παγκόσμιος Πρωταθλητής της κατηγορίας Moto2 για το 2024.

Ο Ιάπωνας αναβάτης της Team MT Helmets – MSI τερμάτισε στη δεύτερη θέση στο Grand Prix της Ταϊλάνδης κατηγορίας Moto2, για τον 18ο γύρο του MotoGP 2024 στο Chang International Circuit.

Τον αγώνα κέρδισε ο Aron Canet, ο οποίος στο Fantic Racing Kalex προσπάθησε να κρατήσει ανοιχτό το θέμα του τίτλου, αλλά χωρίς να τα καταφέρει. Ο Marcos Ramirez (OnlyFans American Racing Team) ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ο αγώνας διακόπηκε σε δύο γύρους πριν το τέλος καθώς η βροχή άρχισε να πέφτει έντονη και εκείνη τη στιγμή ο Ogura ήταν δεύτερος και σίγουρος για τον Παγκόσμιο τίτλο. Είναι ο πρώτος Ιάπωνας αναβάτης που κερδίζει τον τίτλο από το 2009, όπου κέρδισε τον τίτλο ο Hiroshi Aoyama.

Είναι η πρώτη σεζόν από το 1998 όπου οι τρεις Παγκόσμιοι Πρωταθλητές θα είναι από διαφορετικές ηπείρους. Το 1998 ήταν ο Αυστραλός Michael Doohan για την κατηγορία 500, ο Loris Capirossi στην κατηγορία 250 και ο Ιάπωνας Kazuto Sakata στην κατηγορία 125. Φέτος θα είναι, ή ο Martin ή ο Bagnaia στο MotoGP, ο Ιάπωνας Ogura στο Moto2 και ο Κολομβιανός Alonso στο Moto3.

Ο Ogura είναι επίσης ο πρώτος Παγκόσμιος Πρωταθλητής από το Asian Talent Cup.

Ο τοπικός ήρωας Somkiat Chantra (Team Asia) τερμάτισε 4ος μπροστά από τους Diogo Moreira (Italtrans Racing Team), Izan Guevara (Aspar), Albert Arenas (Gresini), Jake Dixon (Aspar) , Manuel Gonzalez (Gresini) και Deniz Oncu (Red Bull Ajo), με τον τελευταίο να κλείνει το Top Ten.

Βαθμούς σημείωσαν επίσης οι Alonso Lopez (SpeedUp), Sergio Garcia (MT Helmets – MSI), Ayumu Sasaki (VR46 Master Camp Team), Filip Salac (Marc VDS) και Jorge Navarro (OnlyFans American Racing Team).