29 September 2024
MotoGP 2024

Moto2: Ο Aron Canet κέρδισε τον αγώνα στην Mandalika της Ινδονησίας – Αποτελέσματα

O Aron Canet, αφού κέρδισε την πέμπτο pole της σεζόν χθες στην Mandalika International Circuit, κυριάρχησε κυριολεκτικά στο Grand Prix της Ινδονησίας στην κατηγορία Moto2, για τον 15ο γύρο του MotoGP 2024.

Ο οδηγός της Fantic Racing, που έχασε το προβάδισμα μόνο για μερικές στροφές μετά την εκκίνηση, ανέκτησε αμέσως το προβάδισμα του αγώνα, περνώντας τη γραμμή του τερματισμού με μεγάλη διαφορά έναντι του ανταγωνισμού, που έφτασε στα 6.218 δευτ. Για τον Ισπανό, είναι η δεύτερη νίκη στο Moto2 μετά από αυτή στο Portimao, όγδοη στην καριέρα του μετρώντας τις έξι στην κατηγορία Moto3, και το τρίτο συνεχόμενο βάθρο του.

Στο βάθρο με τον Canet ανέβηκαν ο Ai Ogura (MT Helmets – MSI) και ο Alonso Lopez (SpeedUp). Ο Ogura, χάρη στη πτώση του συμπαίκτη του Sergio Garcia που σημειώθηκε επτά γύρους πριν από το τέλος, επέκτεινε το προβάδισμά του στο Πρωτάθλημα, στους 42 βαθμούς. Με τη σημερινή νίκη, ο Canet μετακινείται στους 52 βαθμούς από την κορυφή, ισοβαθμώντας με τον Alonso Lopez.

Επιστρέφοντας στη σειρά τερματισμού, 4ος τερμάτισε ο Fermin Aldeguer, ο οποίος μετά από ένα λάθος ήταν ο συγγραφέας μιας μεγάλης επιστροφής, φτάνοντας μόλις 0,184 δευτερόλεπτα πίσω από τον συμπαίκτη του. 5ος ο Darryn Binder (Intact GP), ο οποίος τερμάτισε μπροστά από τον Joe Roberts (OnlyFans American Racing Team), τον Izan Guevara (Aspar) και τον Tony Arbolino.

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Manuel Gonzalez, με τον οδηγό της Gresini Racing που κατάφερε να παλέψει για το βάθρο μέχρι μερικές στροφές από τη γραμμή τερματισμού. Το Top Ten έκλεισε ο Deniz Oncu (Red Bull Ajo).

Βαθμούς σημείωσαν επίσης οι Marcos Ramirez (OnlyFans American Racing Team), Barry Baltus (RW Racing GP), ο Celestino Vietti (Red Bull Ajo, νικητής στο Misano, εκδ.), ο Jeremy Alcoba (VR46 Master Camp Team) και ο Albert Arenas (Gresini Αγωνιστικά).