24 August 2024
MotoGP 2024

Moto2: Ο Celestino Vietti κέρδισε τον αγώνα στο Red Bull Ring – Αποτελέσματα

Ο Celestino Vietti κέρδισε το Grand Prix της Αυστρίας στην κατηγορία Moto2 που πραγματοποιήθηκε στο Red Bull Ring, για τον 11ο  γύρο του παγκόσμιου πρωταθλήματος MotoGP 2024.

Ο αγώνας του Celestino Vietti ήταν τέλειος στο Red Bull Ring, με τον αναβάτη της Team Red Bull Ajo που, μετά την pole, πέτυχε επίσης τη νίκη στο Grand Prix της Αυστρίας, την πρώτη του της σεζόν.

Στην 3η θέση τερμάτισε ο Alonso Lopez, ενώ το βάθρο έκλεισε στην 3η θέση Jake Dixon.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Aron Canet, μπροστά από τον Tony Arbolino και τον Marcos Ramirez που συμπλήρωσε την πρώτη 6αδα!

8ος πέρασε την γραμμή τερματισμού ο Darryn Binder, μπροστά από τον Somkiat Chantra,  τον  Joe Roberts και τον Filip Salac που έκλεισε το Top Ten.

Βαθμούς πήραν επίσης οι Deniz Oncu (Red Bull Ajo), Izan Guevara (Aspar), Manuel Gonzalez (Gresini), ο αρχηγός της κατάταξης του παγκοσμίου πρωταθλήματος Sergio Garcia και ο Senna Agius (Intact GP).