6 October 2024
MotoGP 2024

Moto2: O Manuel Gonzalez κέρδισε τον αγώνα στο Motegi με τους Ogura και Salac στο βάθρο – Αποτελέσματα

Η βροχή που έπεσε λίγο πριν την έναρξη της κατηγορίας Moto2 στο Motegi προκάλεσε την εμφάνιση της κόκκινης σημαίας.

Στην επανεκκίνηση με τον αγώνα να συντομεύτηκε κατά 7 γύρους, από τους 19 στους 12, ορισμένοι αναβάτες ρίσκαραν να χρησιμοποιήσουν slicks, όπως ο αρχηγός του Πρωταθλήματος Ai Ogura, ο Manuel Gonzalez, ο Filip Salac, ο Jeremy Alcoba, ο Zonta van den Goorbergh και ο Xavier Artigas.

Αυτό που μπορεί να φαινόταν «τρελή» επιλογή, ειδικά από την πλευρά του Ogura, αποδείχτηκε η σωστή επιλογή και μετά τους πρώτους γύρους που χρησιμοποιήθηκαν για να ανεβάσουν τη θερμοκρασία τα Pirelli, ήταν οι πρωταγωνιστές του αγώνα.

Ο Arena είχε επίσης ρισκάρει να χρησιμοποιήσει σλικ, αλλά δεν το πίστευε, επιστρέφοντας στον γύρο ευθυγράμμισης για να βάλει βρόχινα.

Η νίκη, η πρώτη της καριέρας του, πήγε στον Manuel Gonzalez, ο οποίος επαναφέρει την Team Gresini στις επιτυχίες στη μεσαία κατηγορία. Στο βάθρο ο τοπικός ήρωας Άι Ογκούρα, στην 2η θέση, που χάρη στην 14η θέση του συμπαίκτη του Σέρχιο Γκαρσία, επεκτείνει το προβάδισμά του έναντι του τελευταίου στην κατάταξη, φτάνοντας στο +60 βαθμούς .

Ο Filip Salac (Marc VDS Racing Team) πήρε την τρίτη θέση στο βάθρο, μπροστά από τους Jeremy Alcoba (VR46 Master Camp Team), Zonta van den Goorbergh (RW Racing GP) και Xavier Artigas (Forward Factory Team).

Να σημειωθεί ότι την καρό σημαία κυμάτισε ο γιος του αείμνηστου Daijiro Kato, ενός Ιάπωνα αναβάτη που ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής του MotoGP στις αρχές της δεκαετίας του 2000 Το 2001 ήταν Παγκόσμιος Πρωταθλητής στην κατηγορία 250cc με την ομάδα Gresini. Πέθανε λόγω τραυματισμών που υπέστη μετά από ένα ατύχημα κατά τη διάρκεια της κατηγορίας MotoGP Grand Prix Ιαπωνίας του 2003 στην πίστα της Suzuka.