12 September 2024
MotoGP 2024

Moto2: Ο Ogura κέρδισε τον αγώνα στο Misano – Canet και Arbolino στο βάθρο – Αποτελέσματα.

Ο Ai Ogura κέρδισε το Grand Prix του San Marino για τον 13ο γύρο στάδιο του MotoGP 2024 στο Misano.

Ο Ai Ogura μετα από μονομαχίες με τον Aron Canet και τον Tony Arbolino, έφτασε πρώτος στην καρό σημαία !

Αυτή ήταν η έκτη νίκη στο Moto2 για τον Ιάπωνα, ο οποίος περνά στην κορυφή της βαθμολογίας του παγκόσμιου πρωταθλήματος

Στην 2η θέση τερμάτισε τελικά ο Aron Canet, ενώ ο Tony Arbolino που οδήγησε το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τελικά τερμάτισε 3ο κλείνοντας το βάθρο!

Για τον Ogura, ο οποίος θα είναι στο MotoGP την επόμενη χρονιά με την Trackhouse Aprilia Team, ήταν η έκτη νίκη στο Moto2 και πλέον ηγετική θέση στο πρωτάθλημα, με πλεονέκτημα 9 βαθμών έναντι του συμπαίκτη του Sergio Garcia, σήμερα μόλις 12ος επίσης και κυρίως λόγω της φυσικής του κατάστασης, από τον τραυματισμό του στην προπόνηση πριν την Aragon και κακή πτώση την Παρασκευή στο Misano.

Τέταρτος στη γραμμή τερματισμού ήταν ο Manuel Gonzalez με το Kalex της Gresini Racing και ακολούθησαν οι Jake Dixon (Aspar), Fermin Aldeguer (SpeedUp), Filip Salac (Marc VDS Racing Team) και Diogo Moreira (Italtrans Racing Team). Στο Top Ten είναι επίσης ο Albert Arenas (Gresini Racing) και ο Darryn Binder (Intact GP).

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης ο Senna Agius, ο προαναφερόμενος Sergio Garcia, ο Joe Roberts (OnlyFans American Racing Team), ο Somkiat Chantra (Team Asia) και ο Marcos Ramirez (OnlyFans American Racing Team).