27 September 2024
MotoGP 2024

Moto2: Ο Celestino Vietti κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα πάνω στο νήμα στο Misano 2 – Αποτελέσματα

Μετά από μια φοβερή μάχη, ο Celestino Vietti κέρδισε το αγώνα της Moto2 στο Misano 2 World Circuit Marco Simoncelli, για τον 14ο γύρο του MotoGP 2024.

Ο Celestino Vietti κέρδισε τον αγώνα πάνω στο νήμα, προσπερνώντας τον Canet πάνω στην γραμμή τερματισμού, με διαφορά μόλις 0.029s, μετα από μια συναρπαστική μάχη των τριών πρώτων!

Για τον Vietti αυτή είναι η δεύτερη νίκη της σεζόν (είχε κερδίσει στο Red Bull Ring), η έκτη στο Moto2, όγδοη στην καριέρα του.

Το βάθρο τελικά στην 3η θέση έκλεισε ο Arbolino σε έναν τρελό τελευταίο γύρο όπου ένα λάθος του στοίχησε την νίκη.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο επικεφαλής της κατάταξης Ai Ogura, μπροστά από τον Fermin Aldeguer (SpeedUp) και τον Joe Roberts (OnlyFans American Racing Team) που έκλεισε την πρώτη εξάδα.

Ο Senna Agius (Intact GP) τερμάτισε έβδομος, μπροστά από τον Marcos Ramirez (OnlyFans American Racing Team) και τον Alonso Lopez (SpeedUp). Ο Filip Salac (Marc VDS Racing Team) κλείνει το Top Ten.

Βαθμούς σημείωσαν επίσης οι Manuel Gonzalez (Gresini Racing), Dennis Foggia (Italtrans Racing Team), Izan Guevara (Aspar), Somkiat Chantra (Team Asia) και Jeremy Alcoba (VR46 Master Camp Team).

Αξιοσημείωτη είναι η πτώση του Sergio Garcia (MT Helmets – MSI) που χάνει έδαφος από τον συμπαίκτη του Ai Ogura στη γενική κατάταξη. Ο Ιάπωνας προηγείται με 188 βαθμούς, 22 περισσότερους από τον Ισπανό. Ο Τζο Ρόμπερτς είναι τρίτος, με 45 βαθμούς πίσω, ενώ ο Αλόνσο Λόπεζ απέχει 48 βαθμούς από την κορυφή.