28 October 2024
MotoGP 2024

Moto3: Νίκη ρεκόρ για τον Alonso στην Ταϊλάνδη – Αποτελέσματα

Δωδέκατη νίκη της σεζόν για τον Κολομβιανό οδηγό, πέμπτη στη σειρά

Ο David Alonso στο Chang International Circuit στο Buriram κερδίζει τον 12ο αγώνα της σεζόν στην κατηγορία Moto3 για το 2024, πετυχαίνοντας κάτι που κανείς έως τώρα δεν κατάφερε στην ιστορία της μικρής κατηγορίας.

Για τον νέο παγκόσμιο πρωταθλητή της CFMoto, είναι πέμπτη συνεχόμενη νίκη, αυτή τη φορά μπροστά από τον Luca Lunetta, ο οποίος φέρνει τη Honda της Ομάδας SIC58 Squadra Corse #58 στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, όπου βρίσκουμε επίσης τον Collin Veijer με την Husqvarna Intact. GP.

Ο αγώνας, που συντομεύτηκε κατά επτά γύρους, δεδομένης της κατάσταση της πίστας μετά τη βροχή που έπεσε κατά τη διάρκεια της νύχτας, αλλά όλοι οι αναβάτες εκτός από τον Eddie O’Shea έτρεξαν με ελαστικά Pirelli slick.

Τρίτος όπως αναφέρθηκε ήταν ο Veijer, ο οποίος συμμετείχε σε επαφή στην ευθεία τερματισμού με τον Taiyo Furusato (Team Asia), με τον τελευταίο να καταλήγει στο έδαφος, αλλά πέμπτος στη γραμμή τερματισμού (πίσω από τον Ivan Ortolà.) δεδομένου ότι Η Honda πέρασε τη γραμμή του τερματισμού αν και «σέρνεται» στην άσφαλτο, όπως και ο Ιάπωνας οδηγός.

Στο Top Ten τερμάτισαν επίσης οι οδηγοί της BOE Motorsports David Munoz και Joel Kelso, Scott Ogden (Honda MLav Racing), Stefano Nepa (KTM LEVELUP – MTA) και Tatsuki Suzuki (Husqvarna Intact GP).

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης οι Ryusei Yamanaka (KTM Team MT Helmets – MSI), Daniel Holgado (Red Bull GASGAS Tech3), Riccardo Rossi (KTM CIP Green Power) και Filippo Farioli (Honda SIC58 Squadra Corse) και Josè Antonio Rueda (Red Bull KTM). Ajo).