29 September 2024
MotoGP 2024

Moto3: Ο David Alonso κέρδισε τον αγώνα στην Mandalika της Ινδονησίας – Αποτελέσματα

Ο David Alonso δεν σταματά ποτέ και στο Mandalika International Circuit κέρδισε τον ένατο αγώνα της σεζόν από τους 15 που έχουν γίνει φέτος.

Ο αναβάτης της Team Aspar κέρδισε το Grand Prix της Ινδονησίας με τέλεια τακτική αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα 4 γύρους πριν από το τέλος και ποτέ δεν το εγκατέλειψε, περνώντας τη γραμμή τερματισμού με το CFMoto του μπροστά από το Honda Leopard του Adrian Fernandez και το KTM της BOE Motorsports Team του David Munoz.

13η νίκη καριέρας για τον Alonso, μια επιτυχία που τον προβάλλει όλο και περισσότερο στην  κορυφή της κατάταξης του παγκόσμιου πρωταθλήματος, τόσο που θα μπορούσε να γίνει Παγκόσμιος Πρωταθλητής ήδη από την επόμενη εβδομάδα στην Ιαπωνία.

Εξαιρετικό πρώτο βάθρο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για τον Adrián Fernández, ενώ όπως ειπαμε το βάθρο έκλεισε ο Munoz.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο rookie Angel Piqueras στο Honda Leopard και ο επίσης rookie, Luca Lunetta στο Honda SIC58 Squadra Corse, ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο Daniel Holgado, με την Red Bull GASGAS Tech3.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Tatsuki Suzuki, , μπροστά από τον Joel Kelso (KTM BOE Motorsports), τον Ivan Ortolà (KTM MT Helmets – MSI), ο οποίος χρειάστηκε να εκτελέσει τρεις ποινές για μεγάλους γύρους, και τον Nicola Carraro (KTM MTA) που έκλεισε την πρώτη δεκάδα!

Επίσης στους βαθμούς τερμάτισαν οι Jose Antonio Rueda (Red Bull KTM Ajo), ο Matteo Bertelle (Honda Snipers), ο Scott Ogden (Honda Mlav Racing), ο Joel Esteban (CFMoto Aspar) και ο Stefano Nepa (KTM MTA).