24 August 2024
MotoGP 2024

Moto3: Ο David Alonso κέρδισε τον αγώνα στο Red Bull Ring – Αποτελέσματα

Ο David Alonso κέρδισε το Grand Prix της Αυστρίας στην κατηγορία Moto3 που πραγματοποιήθηκε στο Red Bull Ring, για τον 11ο  γύρο του παγκόσμιου πρωταθλήματος MotoGP 2024.

Ούτε το Long Lap Penalty δεν σταμάτησε τον αναβάτη της Team Aspar (που ξεκίνησε από τη δεύτερη σειρά, στην 6η θέση), ο οποίος πέτυχε την έβδομη νίκη του στη φετινή σεζόν, και την 11η στην καριέρα του.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο David Munoz, με το KTM της Team BOE Motorsports, μπροστά από τον Daniel Holgado της Red Bull GASGAS Tech3, που έκλεισε το βάθρο του αγώνα.

Στην 4η θέση τερμάτισε το Honda Leopard του Angel Piqueras, το μοναδικό ιαπωνικό που πάλεψε για τη νίκη. Στην 5η θέση τερμάτισε ο Collin Veijer της Team Intact GP Husqvarna και τον Adrian Fernandez.

7ος τη γραμμή τερματισμού πέρασε ο Jose Antonio Rueda (Red Bull KTM Ajo) μπροστά από τον Joel Kelso (KTM BOE Motorsports).

Στην η θέση τερμάτισε ο poleman, Ivan Ortolà (KTM MT Helmets – MSI), του οποίου η μηχανή έσβησε λίγα δευτερόλεπτα πριν την εκκίνηση και αναγκάστηκε να ξεκινήσει από τα πιτ στην 27η θέση και με μια εκπληκτική επιστροφή, από τον τελευταίο έως τον ένατο, με γύρους ρεκόρ, προσπέραση μετά από προσπέραση και αποφασιστικότητα τον οδήγησε να μαζέψει βαθμούς που τουλάχιστον τον κρατούν ακόμα κι αν είναι πολύ μακριά από τον Alonso, στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Με αυτή τη νίκη, ο Alonso επεκτείνει τη βαθμολογία του στους 224 βαθμούς, 71 περισσότερους από τον Ortola και 75 περισσότερους από τον Holgado. Ο Veijer είναι τέταρτος, με 82 βαθμούς πίσω.