27 September 2024
MotoGP 2024

Moto3: Ο David Alonso κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα στο Misano 2 – Αποτελέσματα

Μετά από μια όμορφη μάχη, ο David Alonso κέρδισε το Grand Prix της Emilia Romagna που πραγματοποιήθηκε στο Misano World Circuit Marco Simoncelli, για τον 14ο γύρο του MotoGP 2024.

Ο αναβάτης της Team Aspar, έκανε την όγδοη νίκη του στη σεζόν, δωδέκατη στην καριέρα του, τερματίζοντας μπροστά από τον Angel Piqueras (Honda Leopard) και τον Collin Veijer (Husqvarna Intact GP).

Τέταρτος τερμάτισε τελικά, παρόλο που πέρασε τη γραμμή τερματισμού 3ος , ο Daniel Holgado με το Red Bull GASGAS Tech3, ( έχασε μια θέση λόγω παραβίασης ορίων της πίστας).

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Ivan Ortolà (KTM MT Helmets – MSI), μπροστά από τον, Luca Lunetta, που οδηγούσε τη Honda του SIC58 Squadra Corse.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο  Joel Kelso στο KTM της Team BOE Motorsports, μπροστά από τον Adrian Fernandez στο Honda Leopard. Ο Matteo Bertelle με τους Honda Snipers πέρασε τη γραμμή τερματισμού στην ένατη θέση, μπροστά από τον Jose Antonio Rueda (Red Bull KTM Ajo) που έκλεισε το Top 10.

Με αυτή τη νίκη, ο Alonso ενισχύει τη βαθμολογία του παγκόσμιου πρωταθλήματος στους 271 βαθμούς, 82 περισσότερους από τους Holgado και Veijer (που ισοβαθμούν στους βαθμούς) και 87 περισσότερους από τον Ivan Ortolà.