28 September 2024
MotoGP 2024

Moto3: Ο Ivan Ortolà κέρδισε την pole position με ρεκόρ στην Mandalika – Αποτελέσματα

Ο Ivan Ortolà πήρε την pole position στο Grand Prix της Ινδονησίας στην κατηγορία Moto3, τον 15ο γύρο του MotoGP 2024.

Ο αναβάτης της Team MT Helmets – MSI, ο οποίος σημείωσε το νέο ρεκόρ πίστας με  1:37.332, κέρδισε την pole position, αλλα θα πρέπει ωστόσο να εκτίσει δύο ποινές για μεγάλο γύρο λόγω ποινής που του επιβλήθηκε για αργή οδήγηση στην πρωινή περίοδο. Για τον #48 είναι η 4η pole της καριέρας του.

Ο Collin Veijer (Husqvarna Team Intact GP) θα ξεκινήσει επίσης από την πρώτη σειρά, 0,257 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο στην δεύτερη θέση και ο Taiyo Furusato, (Honda Team Asia) στην 3η θέση με διαφορά από την κορυφη 0,369 δευτερόλεπτα.

Δεύτερη σειρά για το Honda Leopard του Adrian Fernandez στην 4η θέση, μπροστά από τον ηγέτη της κατάταξης του παγκόσμιου πρωταθλήματος David Alonso (CFMoto Aspar) και τον Luca Lunetta, αναβάτη της Honda SIC58 Squadra Corse.

Ο Ιάπωνας της Team Intact GP, Tatsuki Suzuki θα ανοίξει την τρίτη σειρά στην 7η θέση και θα έχει δίπλα του τον Joel Kelso και τον πρωτάρης, Angel Piqueras.

Το Τop 10 έκλεισε ο Josè Antonio Rueda (Red Bull KTM Ajo)