24 August 2024
MotoGP 2024

O Enea Bastianini κέρδισε τον αγώνα SPINT στο Silverstone – Martin και Espargaro στο βάθρο – Αποτελέσματα

O Enea Bastianini κέρδισε τον αγώνα SPRINT του MotoGP στο Silverstone, για το Βρετανικό Grand Prix, στον δέκατο γύρο του MotoGP 2024.

O Enea Bastianini που ξεκίνησε από την 2η θέση, κατάφερε και έμεινε στην μάχη για την νίκη από την αρχή, μέχρι το τέλος και πήρε την πρώτη του νίκη στον αγώνα SPRINT, στο Silverstone, αφήνοντάς τον Jorge Martin στην 2η θέση αφού δεν μπόρεσε να απαντήσει!

Το βάθρο έκλεισε ο Poleman Aleix Espargaro, που έμεινε σε αυτή την θέση σε όλο τον αγώνα χωρίς να μπορέσει να απειλήσει τον 2ο.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Brad Binder εκμεταλλευόμενος τις πτώσεις των  Pecco Bagnaia, και Marc Marquez!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Pedro Acosta, μπροστά από τον Alex Marquez που συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Jack Miller, μπροστά από τους Maverick Vinales και Fabio di Giannantonio που έκλεισε την 9αδα που πήρε βαθμούς!

Η πρώτη ιαπωνική μοτοσυκλέτα ήταν η Yamaha του Fabio Quartararo, στην 11η θέση, ενώ η καλύτερη των Honda ήταν αυτή του Johann Zarco, στην 14η θέση.

Αξιοσημείωτο είναι η άσχημη πτώση στην εκκίνηση των Marco Bezzecchi και Franco Morbidelli.

Μετα την πτώση των  Pecco Bagnaia, και Marc Marquez, ο Ιταλός διατηρεί το προβάδισμα στη βαθμολογία του παγκόσμιου πρωταθλήματος έναντι του Jorge Martin, αν και με μόλις έναν βαθμό, ενώ ο Bastianini στην 3η θέση μπροστά από τον Marquez με 1 βαθμό!