22 July 2024
MotoGP 2024

Ο Jorge Martin κέρδισε την Pole Position με νέο ρεκόρ στο Mugello – Αποτελέσματα

Ο Jorge Martin κέρδισε την Pole Position για τον 7ο γύρο του MotoGP 2024 στο Mugello

Με έναν νέο απόλυτο ρεκόρ σταματώντας τον χρονόμετρο στο 1.44.504, ο Jorge Martin κέρδισε την pole position στο Mugello. Αυτή είναι η τρίτη pole για τον Ισπανό φέτος, η 16η pole στο MotoGP, και η 37η στην καριέρα του.

Στην 2η θέση τερμάτισε το Q2 ο Pecco Bagnaia με χρόνο 1.44.547, και μόλις 0.043s διαφορά από τον Martin. Ο Bagnaia θα ξεκινήσει κανονικά 2ο στον αγώνα Sprint αλλα στον αγώνα της Κυριακής θα εκκινήσει τρεις θέσεις πιο πίσω λόγω της τιμωρίας που έχει από εχθές επειδή εμπόδισε τον Alex Marquez.
Την 3η θέση κατέλαβε ο Maverick Vinales με το πρώτο Aprilia και με χρόνο 1.44.687

Τέταρτη θέση για τον Marc Marquez, με χρόνο 1.44.784 παρόλο που είχε πτώση στον τελευταίο γρήγορο γύρο ενώ έγραφε χρόνους που θα τον οδηγούσαν στην pole, αλλα έπεσε στην 10η στροφή. Παρόλα αυτά γύρισε στο γκαράζ του χαμογελαστός, πράγμα που δείχνει πως αρχίζει να βρίσκει τον τρόπο να κάνει έναν γρήγορο γύρο ικανό να του δώσει μια καλή θέση στην εκκίνηση. Ο οκτώ φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στον αυριανό αγώνα της Κυριακής θα είναι στην πρώτη σειρά γιατί ο Bagnaia έχει τιμωρηθεί με ποινή τριών θέσεων.

5ος τερμάτισε ο Enea Bastianini με χρόνο 1.44.880, μπροστά από τον Franco Morbidelli που πέρασε από το Q1 και με χρόνο 1.44.896, κλείνοντας και την 6αδα των οδηγών που κατέβηκαν στο 1.44s.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Pedro Acosta με το πρώτο και μοναδικό ΚΤΜ στο Q2.

Το Top Ten κλείνουν ο Alex Marquez με την Gresini Racing Ducati GP 23, ο Aleix Espargarò με το Aprilia RS-GP 24 και ο Alex Rins, ο οποίος με τη Yamaha είναι ο μόνος αναβάτης με ιαπωνική μοτοσυκλέτα στους δώδεκα. Οι αναβάτες της Trackhouse Aprilia, Miguel Oliveira και Raul Fernandez, κλείνουν το Q2 στην 11η και 12η θέση αντίστοιχα.

Από την 13η θέση θα εκκινήσει το πρώτο εργοστασιακό ΚΤΜ με τον Brand Binder, μπροστά από τον Fabio Di Giannantonio και τον Fabio Quartararo που έκλεισε την 5η σειρά!

Την 6η σειρά θα ανοίξει από την 16η θέση ο Marco Bezzecchi, μπροστά από τα Honda των Joan Mir και Johann Zarco, στην 17η και 18η θέση, ενώ από την 19η θέση θα ξεκινήσει το ΚΤΜ του Jack Miller, μπροστά από τον Augusto Fernandez και τον Pol Espargaro.

Την τελευταία σειρά συμπληρώνουν οι Lorenzo Savadori, μπροστά από τα Honda των Takaki Nakagami και Luca Marini.