22 July 2024
MotoGP 2024

Ο Jorge Martin κέρδισε τoν αγώνα SPRINT στο Le Mans – Marc Marquez και Vinales στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Jorge Martin συνεχίζει την απόλυτη κυριαρχία του στο Le Mans για το Γαλλικό Grand Prix MotoGP, του MotoGP 2024.

Ο Martin οδηγόντας το Ducati GP24 και κάνοντας μια εκπληκτική εκκίνηση από την pole έστριψε πρώτος και έμεινε εκεί μέχρι την καρό σημαία χωρίς να μπορέσει να τον απειλήσει κάνεις κερδίζοντας τον αγώνα Sprint για 3η φορά φέτος και 12η συνολικά!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ένας Marc Marquez από τα παλιά, πανω στο Ducati GP23 της Gresini, κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα, ξεκινώντας από την 13η θέση και προσπερνώντας σχεδόν τους πάντες στην εκκίνηση, βρέθηκε μετα τον πρώτο γύρο στην 5η θέση, ενώ στην συνέχεια σκαρφάλωσε μέχρι την 2η θέση, κερδίζοντας το 3o βάθρο Sprint φέτος.

Το βάθρο έκλεισε στην τρίτη θέση το πρώτο Aprilia Factory με τον Maverick Vinales που ξεκίνησε από την 3η θέση και μπόρεσε τελικά να κρατήσει την θέση του μέχρι τέλος!
Ηταν ενα ακόμα Ισπανικό βάθρο!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο εκπληκτικός Enea Bastianini με το εργοστασιακό Ducati GP24 όπου και αυτός ξεκίνησε από πίσω, από την 10η θέση και κάνοντας έναν δυνατό αγώνα έφτασε μέχρι την 4η θέση!

Στην 5η θέση τερμάτισε το δεύτερο Aprilia με τον Aleix Espargaro, όπου έκανε άκυρη εκκίνηση και έφαγε ποινή δυο μεγάλους γύρους (Long Lap) και παρόλα αυτά κατάφερε να κρατηθεί στην 5η θες κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα!

Στην 6η θέση τερμάτισε ο πρωτάρης της KTM, Pedro Acosta, οπου μας χάρισε ενα εκπληκτικό σώσιμο.

Στην 7η θέση τερματισε το Ducati GP23 του Fabio Di Gianntonio μπροστά από το KTM του Jack Miller, ενώ την 9αδα που παίρνει βαθμούς έκλεισε ο Raúl Fernández που ξεκίνησε από την 14η θέση, πίσω από τον Marquez.

Την 10αδα έκλεισε το πρώτο Ιαπωνικό με τον Γάλλο Fabio Quartararo, που αγωνίζεται μέσα στο σπίτι του!

Ο Pecco Bagnaia εγκατέλειψε τον αγώνα μετα από μια έξοδο και μια καταστροφική εκκίνηση που τον άφησε πολύ πίσω, ενώ πτώση είχε και ο Marco Bezzecchi ενώ ήταν δεύτερος!