24 August 2024
MotoGP 2024

O Jorge Martin κέρδισε τον συναρπαστικό και θεαματικό αγώνα στο Le Mans – Marc Marquez και Bagnaia στο βάθρο – Αποτελέσματα

Τι αγώνας ήταν αυτός που είδαμε στο Le Mans !!! με νικητή τον φοβερό Jorge Martin με την Ducati GP24, μετα από μια φοβερή μάχη με τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή Pecco Bagnaia , για τον 5ο γύρο της σεζόν 2024!

Ένας αγώνας που θα θυμόμαστε για πάρα πολύ καιρό με τους τρεις καλυτέρους αναβάτες στο βάθρο, μετα από φοβέρες μάχες που μας χάρισαν και οι τρεις!

Για τον Martin αυτή είναι η δεύτερη νικη  GP της Κυριακής της σεζόν, και έβδομη νίκη στην Top Class. Ο #89 πέρασε τη γραμμή του τερματισμού 0,446 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Marquez, με τον #93 να προηγείται επίσης του Bagnaia με 0,139 δευτερόλεπτα.

Στην 2η θέση τερμάτισε ο εκπληκτικός Marc Marquez πάνω στην Ducati GP23 της Gresini, που ξεκίνησε από την 13η θέση και κάνοντας έναν καταπληκτικό αγώνα, που δείχνει την ανώτερη του κλάση και το γιατί είναι 8 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής, έφτασε μέχρι την 2η θέση και μια ανάσα πίσω από τον νικητή του αγώνα!

Το βάθρο έκλεισε ο φοβερός σήμερα Pecco Bagnaia με την εργοστασιακή του Ducati GP24, που οδήγησε τον αγώνα από την αρχή μέχρι τον 20 γύρο οπού τον πέρασε ο Martin και στους επομένους 7 γύρους πάλεψε για να επιστρέψει χωρίς όμως να τα καταφέρει, ενώ στον τελευταίο γύρο δέχτηκε και την επίθεση του Marquez οπού και έχασε μια θέση ακόμα!

Αυτή η επιτυχία επιτρέπει στον Martin να επεκτείνει το προβάδισμά του στη βαθμολογία, ανεβάζοντας το προβάδισμά του έναντι του Bagnaia στους 38 βαθμούς, με τον Marc Marquez να φτάνει στην 3η θέση στους -40 βαθμούς .

Στην 4η θέση τερμάτισε ο δεύτερος εργοστασιακός οδηγός με το Ducati GP24, Enea Bastiani, που έκανε έναν φοβερό αγώνα και αυτός ανεβαίνοντας από την 10η θέση εκκίνησης έως την 4η με καταπληκτικές προσπεράσεις και μάχες!

Στην 5η θέση τερμάτισε το πρώτο εργοστασιακό Aprilia με τον Maverick Vinales, που πάλεψε για να μείνει στο βάθρο αλλα δεν τα κατάφερε αφού οι μάχες ήταν πολύ δυνατές και τελικά υποχώρησε στην 5η θέση, μπροστά από το Ducati GP23 του Fabio Di Gianntonio και το Ducati GP24 του Franco Morbidelli που πήρε το καλύτερο του αποτέλεσμα φέτος!

Στην 8η θέση τερμάτισε το πρώτο ΚΤΜ με τον Brand Binder που μπόρεσε να ανακάμψει και από τις τελευταίες θέσεις να ανεβεί στην κορυφαία δεκάδα!

Στην 9η θέση το δεύτερο εργοστασιακό Aprilia με τον Aleix Espargaro που παρόλο που οδήγησε για τον μισό αγώνα στην κορυφαία ομάδα παλεύοντας για το βάθρο υποχώρησε φτάνοντας στην 9η θέση!

Την κορυφαία δεκάδα έκλεισε ο Alex Marquez με το δεύτερο Ducati GP23 της Gresini.

Βαθμο’υς επισης πήραν Raul Fernandez (Aprilia Trackhouse), Johann Zarco (Honda LCR), Augusto Fernandez (KTM GASGAS Tech3), Takaaki Nakagami (Honda LCR) και Alex Rins (Yamaha Factory).

Πτώση είχαν οι Pedro Acosta, Jack Miller Fabio Quartaro ενώ ήταν στην 6η θέση, Joan Mir και Marco Bezzecchi!