31 August 2024
MotoGP 2024

Ο Marc Marquez κέρδισε την Pole Position στο Aragon – Acosta και Bagnaia στην πρώτη γραμμή – Αποτελέσματα

Ο Marc Marquez συνεχίζει να κυριαρχεί στο Aragon και ήταν και πάλι ο ταχύτερος στο  Q2 κερδίζοντας την Pole Position, για τον δωδέκατο γύρο του MotoGP 2024.

Ο οκτώ φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Marc Marquez με την Ducati GP23 της ομάδας Gresini, σταμάτησε το χρονόμετρο στο 1:46.766, κερδίζοντας έτσι την Pole Position με εντυπωσιακή διαφορά 0.840s από τον δεύτερο και ήταν ο μοναδικός που κατέβηκε στο 1:46s! Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή του pole position μετα την Jerez και η 66η στην μεγάλη κατηγορία MotoGP και η 94η συνολικά στην καριέρα του!

Στην 2η θέση θα εκκινήσει ο rookie Pedro Acosta με το ΚΤΜ RC16 της Red Bull GASGAS Tech3, που έγραψε χρόνο 1:47.606, μπαίνοντας σφήνα αναμεσά στα 5 πρώτα Ducati, ενώ την πρώτη σειρά εκκίνησης κλείνει στην 3η θέση ο  Francesco Bagnaia με την GP24 της εργοστασιακής ομάδας Ducati Lenovo.

Μετά από μια πτώση με την πρώτη μοτοσυκλέτα, ο Jorge Martin τερμάτισε τέταρτος, μπροστά από τον Alex Marquez που έκλεισε και την 4αδα των οδηγών που κατέβηκαν στο 1:47s. Την δεύτερη σειρά στην 6η θέση έκλεισε ο Franco Morbidelli.

Ο Brad Binder με το Red Bull KTM ανοίγει την τρίτη σειρά στην 7η θέση μπροστά από τον Miguel Oliveira με το πρώτο Aprilia της Trackhouse Aprilia και τον ομόστυαλό του Raul Fernandez να κλείνει την σειρά στην 9η θέση.

Από την 10η θέση θα εκκινήσει ο Johann Zarco με το μοναδικό Ιαπωνικό που συμμετείχε στο Q2, μπροστά από τα δυο εργοστασιακά Aprilia των Aleix Espargarò και Maverick Vinales  στην 11η και 12η θέση αντίστοιχα.

Από την 5η σειρά και 13η θέση θα εκκινήσει ο Marco Bezzecchi, μπροστά από τον Enea  Bastianini και τον Jack Miller, που κλείνει την σειρά.

Από την 16η θέση θα εκκινήσει ο Fabio Di Giannantonio, μπροστά από τον Fabio Quartararo, και τον Takaaki Nakagami, ενώ το grid κλείνουν οι Augusto Fernandez στην 19η θέση, μπροστά από τον Luca Marini, Alex Rins και Joan Mir!