6 October 2024
MotoGP 2024

O Pecco Bagnaia κέρδισε άνετα τον αγώνα στο Motegi με τους Jorge Martin και Marc Marquez στο βάθρο – Αποτελέσματα

Μια άνετη νίκη για τον Pecco Bagnaia στο Motegi για τον 16ο γύρο της σεζόν 2024

Με μια πολύ καλή εκκίνηση όπου έστριψε πρώτος και μια αλάνθαστη οδήγηση σε έναν ρυθμό που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει κάνεις άλλος ο Pecco Bagnaia με την Ducati GP24, κέρδισε τον 8ο αγώνα για φέτος, μειώνοντας την διαφορά από τον Martin στους 10 βαθμούς!
Αυτη ηταν όπως είπαμε η 8η για φέτος, η 26η στο MotoGP, και η 36η στην καριέρα του, επίσης ηταν η 102η για την Ducati.

Ο Jorge Martin με την Ducati GP24 που ξεκίνησε από την 11η θέση έκανε μια εκπληκτική επιστροφή φτάνοντας στην 2η θέση προσπαθώντας να μειώσει την βαθμολογική ζημιά, παραμένοντας στην κορυφη της βαθμολογίας!

Το βάθρο έκλεισε για άλλη μια φορά ο οκτώ φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Marc Marquez με την Ducati GP23, ξεκινώντας από την 9η θέση και κάνοντας και αυτός ένα φοβερό αγώνα επιστροφής έφτασε στην 3η θέση, κλείνοντας το βάθρο!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Enea Bastianini με το δεύτερο εργοστασιακό Ducati GP24 που δεν μπόρεσε τελικά να απειλήσει τον Marquez και να παλέψει για το βάθρο!

Το πρώτο ΚΤΜ με τον Brand Binder με το εργοστασιακό KTM  τερμάτισε στην 5η θέση, χωρίς να μπορέσει να ακολουθήσει τον ρυθμό των πρώτων, και έτσι αρκέστηκε στην 5αδα, μπροστά από τον Franco Morbidelli με την Ducati GP24 που συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα!

Στην 7η και 8η θέση τερμάτισαν τα δυο Ducati GP23 της VR46 με τους Marco Bezzecchi  και Fabio Di Giannantonio, μπροστά από τον πρώτο Aprilia του Aleix Espargaro, ενώ την πρώτη δεκάδα έκλεισε ο Jack Miller με το δεύτερο εργοστασιακό KTM όπου στους πρώτους γύρους βρέθηκε με την κορυφαία ομάδα αλλα δεν μπόρεσε να αντέξει στον ρυθμό τους και υποχώρησε στην 10η θέση.

Η κορυφαία Ιαπωνική μοτοσυκλέτα ήταν η Honda του Johaan Zarco, μπροστά από την Yamaha M1 του Fabio Quartararo και την Honda του Takaaki Nakagami στην 11η 12η και 13η θέση αντίστοιχα!

Την κορυφαία 15αδα που παίρνει βαθμούς έκλεισαν το εργοστασιακό Honda με τον Luca Marini και το δορυφορικό Aprilia του Raul Fernandez.

Καταστροφικό αποδείχτηκε το Motegi για τον rookie Pedro Acosta όπου όχι μόνο δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την pole position σε μια καλή θέση αλλα είχε δυο πτώσεις στους αγώνες του Σαββατοκύριακου!