24 August 2024
MotoGP 2024

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε άνετα τον αγώνα στο Red Bull Ring – Martin και Bastianini στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε το Grand Prix της Αυστρίας στην πίστα Red Bull Ring, για τον 11ο  γύρο του παγκόσμιου πρωταθλήματος MotoGP 2024.

Ο Pecco Bagnaia όπως και στον αγώνα Sprint έδωσε μια μικρή μάχη με τον Martin στους πρώτους γύρους, μέχρι να περάσει στην κορυφη και να φτάσει άνετα στην καρό σημαία, χωρίς προβλήματα και κινδύνους με ένα φοβερό ρυθμό, κάνοντας την 7η νίκη του για φέτος, που τον  φέρνει με 5 βαθμούς διαφορά στην κορυφη της βαθμολογίας! Για τον Bagnaia αυτή ήταν η 25η νίκη στην μεγάλη κατηγορία και η 35η στην καριέρα του.

Στην 2η θέση αρκέστηκε ο Jorge Martin αφού και πάλι δεν μπόρεσε να απαντήσει στον Bagnaia, τερματίζοντας με πάνω από 3 δευτερόλεπτα πίσω του!

Το βάθρο έκλεισε ο Enea Bastianini που η πολύ καλή εκκίνηση του τον έφερε στην 3η θέση, και μένοντας εκεί μέχρι το τέλος σε έναν μοναχικό αγώνα, αφού τερμάτισε πάνω από 7 δευτερόλεπτα πίσω από τον ομόστυαλό του!

Ο Marc Marquez τερμάτισε στην 4η θέση , αφού μετα από μια τραγική εκκίνηση, αφού δεν δούλεψε ο μηχανισμός χαμηλώματος της μοτοσυκλέτα τους και μετα με την επαφή που είχε με τον Morbidelli, έστριψε 13ος στην πρώτη στροφή, και από εκείνη την ώρα έκανε έναν αγώνα επιστροφής προσπερνώντας τους πάντες μπροστά του και φτάνοντας στην 4η θέση, με 11 γύρους να απομένουν, αλλα χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο αφού οι τρεις πρώτοι είχαν ξεφύγει πλέον πάρα πολύ μπροστά!

Στην 5η θέση τερμάτισε το πρώτο ΚΤΜ με τον Brand Binder, σπάζοντας το σερί των Ducati,  μπροστά από τον Marco Bezzecchi που έκλεισε την πρώτη 6αδα του αγώνα, με 5 Ducati στην πρώτη 6αδα!

Στην 7η θέση τερμάτισε το πρώτο Aprilia με τον Maverick Vinales, μπροστά από τον Franco Morbidelli, τον Aleix Espargaro με το δεύτερο Aprilia και τον Alex Marquez που έκλεισε την κορυφαία δεκάδα, με 7 Ducati στο top 10.

Επίσης, στους βαθμούς τερμάτισαν, ο οδηγός δοκίμων της KTM, Pol Espargarò, ο Miguel Oliveira με το Aprilia Trackhouse, ο πρωτάρης Pedro Acosta με το KTM της Team GASGAS Tech3, ο Takaaki Nakagami με το Honda LCR, πρώτη ιαπωνική μοτοσυκλέτα, και ο Augusto Fernandez με το KTM GASGAS Tech3.