3 July 2024
MotoGP 2024

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε τον αγώνα SPRINT στο Mugello – Marquez και Acosta στο βάθρο – πτώση Martin – Αποτελέσματα

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε το MotoGP Sprint στο Mugello. Ο Ιταλός τα κατάφερε στην πατρίδα του, κερδίζοντας τον πρώτο Sprint φέτος.

Ο Marc Márquez, δεύτερος και ο Acosta, τρίτος. Ο Μαρτίν έπεσε και είναι πλέον «μόνο» με 27 βαθμούς διαφορά πρώτος μπροστά από τον Bagnaia και 32 μπροστά από τον Marc Marquez.

O Bagnaia κάνοντας μια φοβερή εκκίνηση από την 2η θέση πετάχτηκε μπροστά και πήρε την κεφαλή του αγώνα, με τον ομόστυαλό πίσω του που και αυτός είχε μια φοβερή εκκίνηση και βρέθηκε στην 2η θέση από την 5η που ξεκίνησε!

Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής MotoGP πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού με 1.469 δ. μπροστά από τον Marc Marquez και 4.147 δ. μπροστά από τον πρωτάρη Pedro Acosta, για άλλη μια φορά τον κορυφαίο αναβάτη της KTM.

Ο Jorge Marrtin που ξεκίνησε από την pole position βρέθηκε στην 3η θέση και στην μάχη του για την 2η θέση είχε επαφή με τον Bastianini με αποτέλεσμα ο Bastianini να πέσει, μια φάση που θα συζητηθεί πολύ, μια επαφή που αρχικά ήταν “υπό έρευνα”, η οποία αργότερα επιλύθηκε χωρίς να συμβεί τίποτα. !

Ο Marquez που ξεκίνησε από την 4η θέση έκανε άσχημη εκκίνηση και βρέθηκε πιο πίσω αλλα ανέκτησε τις θέσεις του γρηγορά και έφτασε τον Martin που ήταν στην 2η θέση και επιτέθηκε δυο φορές με αποτέλεσμα την 2η φορά να περνάει και να τεθεί δεύτερος, θέση οπού και τερμάτισε!

Ο Martin 4 γύρους πριν το τέλος  είχε μια πτώση στην 1η στροφή της πίστας με αποτέλεσμα να χάσει πολύτιμους  βαθμούς !

Στην τρίτη θέση τελικά μετα την πτώση του Martin τερμάτισε ο rookie Pedro Acosta που είχε περάσει τον Brand Binder οπού είχε κάνει μια φοβερή εκκίνηση και πετάχτηκε από την 13η θέση στην 4η θέση!

Στην 4η θέση τελικά τερμάτισε ο Franco Morbidelli, μπροστά από τον Maverick Vinales με το πρώτο Aprilia, και τον Brand Binder που δεν μπόρεσε να μείνει στην κορυφη και αρκέστηκε στην πολύ καλή 6η θέση.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Fabio Di Giannantonio, μπροστά από τον Alex Marquez, και τον Aleix Espargaro που έκλεισε την 9αδα που παίρνει βαθμούς στον αγώνα Sprint.

Την δεκάδα έκλεισε ο Raul Fernandez.

Άχρωμος αγώνας για τον Marco Bezzecchi, μόλις 11ος με το δεύτερο GP 23 της VR46 Racing Team, που τερμάτισε μπροστά από το KTM του Jack Miller, τη Yamaha του Alex Rins και το KTM του δοκιμαστή Pol Espargarò.

Ο καλύτερος αναβάτης της Honda Johann Zarco που πήρε την καρό σημαία στην 15η θέση, μπροστά από τον συμπαίκτη Takaaki Nakagami, Augusto Fernandez (KTM Team GASGAS Tech3), τον δοκιμαστή της Aprilia, Lorenzo Savadori και τον Luca Marini, που τερμάτισε τελευταίος με το Honda της Team Repsol.

Ο Miguel Oliveira και ο Fabio Quartararo έπεσαν επίσης, με τον Πορτογάλο να χάνει το μπροστινό μέρος του Aprilia RS-GP 24 του, με αποτέλεσμα να παρασύρει τον Γάλλο, ενώ ο Joan Mir αποσύρθηκε.