28 October 2024
MotoGP 2024

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε τον επεισοδιακό βρόχινο αγώνα στην Ταϊλάνδη με τους Martin και Miller στο βάθρο –  Αποτελέσματα

Ο Pecco Bagnaia με το Ducati Factory GP24, κέρδισε τον βρόχινο αγώνα, για τον 18ο γύρο του MotoGP 2024 στο Chang International Circuit.

Ο Pecco Bagnaia πήρε το ρίσκο που έπρεπε και έκανε το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει νικώντας αυτόν τον δύσκολο βρόχινο αγώνα, μειώνοντας την διαφορά στους 17 βαθμούς από τον Martin.

Ο Bagnaia έκανε έναν άριστο αγώνα και αντιστάθηκε στις δυο επιθέσεις του Marquez και κατάφερε να μείνει στην κορυφη του αγώνα αλώβητος για να πάρει την 9η νίκη του για φέτος!

Για τον Bagnaia ήταν η 9η νίκη φέτος, η 27η στο MotoGP και η 37η στην καριέρα του.!

Ο Jorge Martin με την εργοστασιακή Ducati GP24 της Pramac, τερμάτισε 2ος παρόλο που οδήγησε τους πρώτους γύρους του αγώνα, αλλα έκανε ένα λάθος και βρέθηκε τρίτος πίσω από τον Bagnaia και τον Marquez, o οποίος πάλευε επίσης για τη νίκη, αλλά ο οκτώ φορές παγκόσμιος πρωταθλητής καθώς ετοιμαζόταν να επιτεθεί στον Bagnaia για τρίτη φορά έπεσε και άφησε την 2η θέση ελεύθερη για τον Martin!

Στην 3η θέση τερμάτισε ο Pedro Acosta, στο KTM RC16 της Team GASGAS Tech3, όπου έδωσε μια φοβερή μάχη με τον Jack Miller, με τον Ισπανό να καταφέρνει τελικά να κλείσει το βάθρο!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Fabio di Giannantonio με το Ducati GP23 της VR46, αφού και αυτός πάλεψε μα τον Jack Miller, όπου τελικά τερμάτισε στην 5η θέση με το KTM Factory, μπροστά από τον ομόστυαλό του Brad Binder με την 2η KTM Factory, συμπληρώνοντας την πρώτη 6αδα!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Maverick Vinales με την πρώτη Aprilia, μπροστά από τον Johann Zarco με το πρώτο Honda και Ιαπωνική μοτοσυκλέτα!

Στην 9η θέση τερμάτισε το 2ο Aprilia με τον Aleix Espargaro, μπροστά από τον Alex Marquez με το Desmosedici GP23 της Gresini, όπου είχε πτώση στον γύρο σχηματισμού, αλλα κατάφεραν να μεταφέρουν τη μοτοσικλέτα τους στο γκαραζ , αλλά έπρεπε να ξεκινήσει από το πίσω μέρος του grid τελευταίος ανεβαίνοντας μέχρι την 10η θέση!

Στην 11η θέση πέρασε τον τερματισμό ο Marc Marquez με το Ducati GP23 της Gresini, αφού συνέχισε μετα την πτώση του και επέστρεψε, αλλα τιμωρήθηκε με μια θέση γιατί είχε επαφή με τον Joan Mir, και έτσι κατατάχτηκε 12ος πίσω από τον Luca Marini (Repsol Honda) και μπροστά από τον Takaaki Nakagami (Team LCR)..

Στην 14η θέση τερμάτισε ο Enea Bastianini με το Ducati Factory GP24, όπου είχε πτώση στο πρώτο κομμάτι του αγώνα αλλα συνέχισε φτάνοντας να πάρει 2 βαθμούς!

Στην 15η θέση τερμάτισε ο Joan Mir (Repsol Honda), κλείνοντας την 15αδα που παίρνει βαθμούς, ενώ στην 16η θέση τερμάτισε ο Fabio Quartararo με τη Yamaha Μ1, που είχε πτώση ενώ ήταν στην κορυφαία 5αδα μετα από επαφή με τον Franco Morbidelli, επαφή για την οποίο τιμωρήθηκε ο Ιταλός με long Lap Penalty, ενώ λίγο αργότερα έπεσε!

Πτώσεις είχαν επίσης οι Marco Bezzecchi, R. Fernandez, Alex Rins, Salvadori και A. Fernandez.