7 July 2024
MotoGP 2024

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα στο Sachsenring – Marc και Alex Marquez στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε το Γερμανικό Grand Prix στην μεγάλη κατηγορία MotoGP για τον ένατο γύρο της σεζόν 2024, που έγινε στο Sachsenring.

Ο οδηγός της εργοστασιακής Ducati εκμεταλλεύτηκε την πτώση του Jorge Martin στον προτελευταίο γύρο και ενώ βρισκόταν πάνω από μισό δευτερόλεπτο μπροστά και πήρε την 4η  συνεχομένη νίκη του, και την πρώτη στο Sachsenring , και έγινε ο τρίτος οδηγός μετα τον Marc Marquez που κέρδισε εδώ !

Ο Martin έχασε το μπροστινό μέρος του Desmosedici GP 24 στη στροφή 1, δίνοντας όχι μόνο τη νίκη, αλλά και την ηγεσία του παγκόσμιου πρωταθλήματος στoν Bagnaia. Έκτη νίκη της σεζόν στο MotoGP σήμερα στην 200η εκκίνηση του, τέταρτη στη σειρά, 24η στην Top Class, 34η στην καριέρα του.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο εκπληκτικός βασιλιάς του Sachsenring, Marc Marquez που ξεκίνησε από την 13η θέση και έφτασε στην 2η θέση, παρόλα τα εμπόδιά που βρήκες μπροστά του και τις επαφές που είχε με άλλους οδηγούς, κάτι που του στέρησε πολύ χρόνο που θα μπορούσε να διεκδικήσει ακόμα και την νίκη!

Το βάθρο έκλεισε ο Alex Marquez που ήταν σε όλο τον αγώνα στην μάχη του βάθρου, κάτι που κατάφερε τελικά!

Τα αδέρφια Marquez γράψαν ιστορία αφού από το 1997 έχει να γίνει κάτι παρόμοιο να ανέβουν δυο αδέρφια στο ίδιο βάθρο!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Enea BASTIANINI, που έδωσε μάχη με τον Franco MORBIDELLI τους τελευταίους γύρους, αφού ο Morbidelli δεν κατάφερε να μείνει στην διεκδίκηση του βάθρου και αρκέστηκε στην 5η θέση!

Την εξάδα συμπλήρωσε ο Miguel OLIVEIRA που δεν μπόρεσε να κάνει την ίδια καλή εμφάνιση με εχθές και περιόρισε την ζημιά με μια 6η θέση!

Στην 7η θέση τερμάτισε Pedro ACOSTA που σήμερα είχε την τελευταία του ευκαιρία να σπάσει το ρεκόρ του Marquez σαν ο νεότερος αναβάτης που παίρνει νίκη στην μεγάλη κατηγορία.

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Marco,  BEZZECCHI , μπροστά από τον Brad BINDER και τον Raul FERNANDEZ που έκλεισε την πρώτη δεκάδα, αφού δεν μπόρεσε και σήμερα να μείνει στην κορυφαία ομάδα οδηγών, όπως και εχθές!

Ο Fabio QUARTARARO τερμάτισε στην 11η θέση, με την πρώτη Ιαπωνική μοτοσυκλέτα, μπροστά από τον Maverick VIÑALES , που είχε μια έξοδο ενώ βρίσκοντας στην κορυφαία εξάδα, αλλα κατάφερε και συνέχισε!

13η θέση για τον Jack MILLER, μπροστά από τους Augusto FERNANDEZ και το πρώτο Honda με τον Takaaki NAKAGAMI που κλείνει την 15αδα που παίρνει βαθμούς!

ο Bagnaia ανακτά το προβάδισμα του Πρωταθλήματος με 222 βαθμούς, 10 μπροστά από τον Martin, και 56 από τον Marc.