4 July 2024
motoGP 2013

O Pedrosa θριαμβεύει στη Μαλαισία επιστρέφοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου!

Με την εκκίνηση του αγώνα φάνηκε ότι θα δούμε για άλλη μια φορά μια επανάληψη των τελευταίων αγώνων, όμως ο Pedrosa είχε αποφασίσει ότι σε αυτόν τον αγώνα θα ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και το κατάφερε με το καλύτερο τρόπο,  διαψεύδοντας μας και προσφέροντας θέαμα.

26pedrosa_s1d3196_slideshow_169
Ο Dani Pedrosa κέρδισε το GP της Μαλαισίας και πρόσθεσε στη συλλογή του τη τρίτη νίκη της σεζόν 2013 του MotoGP. Ο Marc Marquez ολοκλήρωσε το  ένα-δύο για την Repsol Honda Team μετά από ένα συναρπαστικό ματς  με τον Jorge Lorenzo , και με τον κάτοχο του τίτλου να ολοκληρώνει το βάθρο.

Η νίκη του Pedrosa ήταν η  πρώτη του μετά από  σχεδόν πέντε μήνες.  Στην εκκίνηση  έχασε για λίγο τον ηγετικό ρόλο με τον  Lorenzo να φεύγει πρώτος. Λίγοι γύροι όμως ήταν αρκετοί για τον Pedrosa, καθώς στον πέμπτο γύρο κατάφερε να περάσει τον  Lorenzo . Αφού πέρασε στην κορυφή του αγώνα ο Pedrosa μπόρεσε και έκανε διαφορά από τους Lorenzo και Marquez  εκμεταλλευόμενος την μάχη μεταξύ τους.

93marquez_s5d7569_slideshow_169

Η μάχη του  Lorenzo με τον Marquez  κράτησε για αρκετή ώρα , με τον Marquez   να κάνει τελικά την κίνηση του στη στροφή 14  και να περνά  μπροστά από τον Lorenzo με μόλις με 11 γύρους να απομένουν.

Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι και οι τρεις αθλητές έχουν μαθηματικές δυνατότητες να διεκδικήσουν τον τίτλο του  Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, σε ένα ακραίο σενάριο βέβαια, αν και ο  Marquez είναι ο μοναδικός αναβάτης που θα μπορούσε να διεκδικήσει τον τίτλο στο Phillip Island το επόμενο Σαββατοκύριακο.  Σε περίπτωση που το κάνει αυτό ,ο εικοσάχρονος από την  Καταλονία θα γίνει ο πρώτος rookie νικητής στη μεγάλη κατηγορία τα τελευταία 35 χρόνια.

99lorenzo_s1d3065_slideshow_169

Ο Valentino Rossi ( Yamaha Racing Factory ) είχε έναν μοναχικό αγώνα στην τέταρτη θέση παρόλο που κρατήθηκε για αρκετούς γύρους κοντά με τους τρεις πρώτους,  ενώ αντίθετα ο Alvaro Bautista ( GO & FUN Honda Gresini ) πήρε την πέμπτη θέση μετά από μια συνεχόμενη μάχη με τον Cal Crutchlow ( Monster Yamaha Tech3 )  O Ισπανός αναβάτης βρίσκεται στην έκτη θέση στο πρωτάθλημα , μπροστά από τον Stefan Bradl που αναγκάστηκε να χάσει τον αγώνα , λόγω του σπασμένου αστράγαλου . Ο Bradley Smith και ο Andrea Dovizioso ήταν στην έβδομη και όγδοη θέση αντίστοιχα , μπροστά από Aleix Espargaro (Power Electronics Aspar ) και τον Yonny Hernandez ( Pramac Racing Ignite ) .

46rossi_s5d7479_slideshow_169

Στην 15η θέση τερμάτισε  ο Colin Edwards αφού χρειάστηκε να περάσει απο τα pits, σαν ποινή, μαζί με τον Hector Barbera και τον  Michael Laverty μετά το jumpstart που είχαν στην εκκίνηση. Συνολικά πέντε αναβάτες δεν κατάφεραν  να τερματίσουν , συμπεριλαμβανομένων και τον  Παγκόσμιο Πρωταθλητή του 2006, Nicky Hayden που “πάρκαρε” την  Ducati του στην άκρη της γραμμής εκκίνησης / τερματισμού αφού είχε κάποια τεχνικά προβλήματα .

19bautista_s1d1518_slideshow_169

Με τρεις αγώνες να απομένουν για το 2013 ,το Sepang σηματοδότησε τους τρεις διεκδικητές του τίτλου. Το επόμενο Σαββατοκύριακο το MotoGP  θα ταξιδέψει στην Αυστραλία στο Phillιp Island.  To Σάββατο είδαμε τoν Marquez να παίρνει  την  τέταρτη συνεχόμενη  pole position ο οποίος  θα προσπαθήσει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο να βρεθεί όλο και πιο κοντά σε μια ιστορική νίκη  τίτλου .

35crutchlow_s1d2893_slideshow_169

Ο  16ος γύρος από  τους 18 ,  θα πραγματοποιηθεί το επόμενο Σαββατοκύριακο , στην Αυστραλία  όπου ο  Marc Marquez θα προσπαθεί να γίνει ο νεαρότερος MotoGP  Παγκόσμιος Πρωταθλητής .