16 July 2024
WSBK 2024

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε και τον αγώνα Superpole WSBK στο Donington – Bulega και Jonathan Rea στο βάθρο– Αποτελέσματα

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε επίσης τον αγώνα Superpole του Βρετανικού Superbike που πραγματοποιήθηκε στο Donington Park.

Ο αναβάτης της BMW, αφού κέρδισε την pole χθες με νέο ρεκόρ, και τον 1ο Αγώνα, σήμερα το πρωί κέρδισε επίσης και τον αγώνα Superpole με τον rookie Nicolò Bulega, της Ducati να ξεκινά καλά, οδηγώντας τους πρώτους γύρους, πριν τον περάσει ο Razgatlioglu, μια προσπέραση που δεν είδαμε ποτέ, χάρις στο τζιμάνι το σκηνοθέτη της συμφοράς που υποβαθμίζει το θέαμα στο WSBK.

Το πρώτο βάθρο με τη Yamaha φτάνει τελικά για τον έξι φορές παγκόσμιο πρωταθλητή Jonathan Rea, που είναι το 264ο στην καριέρα του, με τον Βρετανό να προηγείται της BMW M 1000 RR του Scott Redding και του Kawasaki ZX-10RR του Alex Lowes.

Την εξάδα συμπλήρωσε ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Alvaro Bautista, στο Ducati Panigale V4R, μπροστά από τον Andrea Locatelli με την Yamaha YZF R1, τον  Sam Lowes με το Ducati Panigale V4R και τον Danilo Petrucci που κλείνει την 9αδα που βαθμολογείτε, ενώ το Top Ten συμπλήρωσε ο Andrea Iannone.