16 July 2024
WSBK 2024

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε άνετα και τον 2ο αγώνα WSBK στο Donington – Bulega και Alex Lowes στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) έκανε ένα ακόμα απολυτό τριήμερο στο Donington, όπως και στον προηγούμενο γύρο στο Misano, κάνοντας το 3 στα 3 με την μια ακόμα εμφατική νίκη στον 2ο αγώνα που η διαφορά ξεπέρασε τα 7 δευτερόλεπτα από τον 2ο.

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε τον 2ο Αγώνα  του Βρετανικού γύρου, του πέμπτου γύρου του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Superbike που διεξάγεται στο Donington.

Ο αναβάτης της BMW, αφού κατέκτησε την pole με ρεκόρ πίστας, κέρδισε τον Αγώνα 1 και τον αγώνα Superpole , κέρδισε και τον 2ο αγώνα σημειώνοντας την 48η νίκη του στο Superbike.

Στο βάθρο στην 2ηθεση τερμάτισε ο πρωτάρης Nicolò Bulega στο Ducati Panigale V4R της Team Aruba.it Racing, κάνοντας έναν μοναχικό αγώνα μετα τους πρώτους γύρους αφού ήταν πολύ μακριά από τον πρώτο Razgatlioglu και η διαφορά από τον 3ο ήταν σχεδόν 2 δευτερόλεπτα και δεν απειλήθηκε καθόλου!

Ο Alex Lowes με το Kawasaki ZX-10RR, έκλεισε το βάθρο στην 3η θέση, συνεχίζοντας τις πολύ καλές εμφανίσεις κάνοντας τρία τα βάθρα του μέσα στην πατρίδα του στην πιστά του Donington!

Στην 4η θέση, τερμάτισε ο Scott Redding με την BMW M 1000 RR, ακολουθούμενος από τις Ducati του δύο φορές παγκόσμιου πρωταθλητή Alvaro Bautista και του Danilo Petrucci που συμπλήρωσαν την πρώτη εξάδα.

Στην 7η θέση τερμάτισε η Yamaha YZF R1 του συμπατριώτη Andrea Locatelli, μπροστά από την επίσης Yamaha YZF R1 του έξι φορές παγκόσμιου πρωταθλητή Jonathan Rea και την Yamaha YZF R1 του Dominique Aegerter.

Ο Axel Bassani με το Kawasaki ZX-10RR έκλεισε το Top Ten.